“Kitabın hamallığını yaparak bu topluma ve insanlığa hizmet etmeyi istedim”

Şerafettin Ergül, çocukluğundan itibaren hayallerilerinin peşinden gitti.Artık Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bulunan evindeki kütüphanesinde binlerce değerli eser bulunuyor.  Ergül, kurduğu İnternet sitesi ile Türkiye’deki bütün kitapçıları bir araya getirmeyi hedefliyor. Bu kitaplar arasında farklı dillerde kitaplar, Yakup Kadri’nin sevgilisi için imzaladığı kitap, gazeteler, plaklar da var….

Geçmişte yaşadığı maddi sıkıntılardan dolayı kendisini her zaman cezbeden  kitaplara ulaşamayan  Ergül, simit satarak kazandığı ilk parayla Jules Verne kitabı almış. Jules Verne’in hayal gücünü geliştirdiğini söyleyen Ergül, “çocukken çimenlerde uzandığımızda bulutlar bize çok yakın gelirdi, bulutlara bakıp hayal kurardık. Hep düşlerdim ve o kitaplardaki maceralar bizleri kitaplara çekti” diyor.

Şerafettin Ergül, sahaf açma sürecini ise şu şekilde anlatıyor: “Babam esnaftı, çay ocağı çalıştırıyordu. Onun yanında çalışırken “ben ne yapayım” diye düşünmeye başladım ve “ben sevdiğim işi yapayım” dedim. İlk olarak, çay ocağına evdeki kütüphanemi getirdim ve orada insanların kitaba olan ilgisini gördüm. Devamında başka kitaplar koydum ve onları okuttum. İnsanlara okudukları kitapları getirmesi ve takas yapma imkanı sundum. Sonrasında herkesin kitaplarını satmak istediğini gördüm ve yavaş yavaş ticari boyuta geçiş yaptık. Sürekli olarak kitap satanlardan kitap aldım. Çay satarak kazandığım parayla kitaba yatırım yaptım. Sonunda bir baktım ki rahmetli babamın bıraktığı daire kitap dolmuş. Çünkü, doyumsuz bir şekilde hangi kitabı görsem alıyordum. Bilgiyi taşıyamayacağımı biliyordum ama kitap taşıyabilirdim. Ben kitabın hamallığını yaparak bu topluma ve insanlığa hizmet etmeyi istedim. Çocukluğumunda zor ulaştığım için bütün hayalim çocuklara kitap vermek oldu. Dışarda tek başına gördüğüm bir çocuğa mutlaka kitap veririm.”

Çocuktan başlarsak toplumu değiştiriri

70’li 80’li yıllarda kitaba ilginin daha fazla olduğunu ifade eden Ergül, günümüzde okuduğu kitaplar üzerine tartışan insanlarla karşılaşmanın zor olduğunu belirtiyor. Özellikle çocuklara çok önem veren Ergül, çocuktan başlarsak toplumu değiştirebileceğimizi, “okuyanla okumayan bir olmaz” sözünü hatırlatarak, okumayan bir çocuğukandırmanın kolay olduğunu ama okuyan bir çocuğu kandırmanın mümkün olmadığını sözlerine ekliyor.

Ergül, teknolojik gelişmeler ile kitapların artık tabletler içine girmiş olsa da insanların kitabı almak istediğini çünkü selülozun kokusunun çok farklı olduğunun altını çiziyor.

Muhabir:

Murathan Birinci :Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden 2014 yılında mezun oldu. Halen aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.