4. Uluslararası Antalya Yörük Festivali Başladı

Yörük kültürünü insanlara tanıtmak amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl dördüncüsü yapılan Uluslararası Antalya Yörük Festivali bu gün temsili Göç duası ve Yörük Göçü yürüyüşü ile başladı.

Yörük kelimesi  “yürüyen” anlamında kullanılmaktadır. Anadolu Selçuklu Sultanı Sultan Alpaslan’ın Malazgirt savaşı ile birlikte, Anadolu topraklarına girmesi “Yörük göçü” için milat olarak kabul edilmiştir. Daha sonra Osmanlı İmparatorluğu tarafından Balkanlara yerleştirilen Türkmen Obaları, uzun süre bütünüyle konar göçer yaşam tarzlarına devam etmişler, yerleşik ve yarı yerleşik hayata geçişleri uzun zaman almıştır. Osmanlı İmparatorluğunun son döneminden itibaren Yörükler için konar göçer hayat tarzı yerini yerleşik ve yarı yerleşik hayat tarzına bırakmaya başlasa da halen Toroslar’da konargöçer yaşam tarzını devam ettirmektedirler.

Günümüzde Yörüklerin büyük bir kısmı yarı yerleşik ve tam yerleşik yaşam biçimini seçmiş olsalar da kıl çadır, keçe, kepenek, yöresel kıyafet ve kilimleriyle kültürlerine ait öğeleri korumaktadırlar. Yörükler Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Yörükler Derneğinin de katkılarıyla her yıl Antalya’da bir araya gelip temsili göç yürüyüşlerini tekrarlamaya devam ediyor.

Unutulmaya yüz tutmuş yörük kültürünü yaşama ve yaşatma adına yapılan kutlamada renkli gösteriler yer aldı. Halk oyunlarının, ata sporlarının, yerel gelenek ve göreneklerin tanıtıldığı program toroslara karşı çoşkuyla başladı.Antalya sokakları ülkenin farklı yerlerinden gelen ve rengarenk kıyafetler giyen yörüklerle doldu. Festivale Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Yörük Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Duman ve Murat paşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın yanında tarihçi Prof.Dr. İlber Ortaylı da katıldı.

Üç gün sürecek olan festival programında konserler, şiir dinletileri, geleneksel kına gecesi, aşıklar atışması, halk dansları gösterileri vb. etkinlikler de yer alıyor.

Muhabir: Berivan Kızıl (Antalya)

Diğer haberleri:

https://www.bolgemuhabirligi.com/ulkenin-en-soguk-yerinde-yurekleri-isitan-bisikletli-kutuphane/

https://www.bolgemuhabirligi.com/bir-taksi-soforunun-objektifinden-istanbulda-sira-disi-hayatlar/

https://www.bolgemuhabirligi.com/savastan-kactik-yasamak-istiyoruz/

https://www.bolgemuhabirligi.com/?s=nevroz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.