“Açık Kapı” Hizmette

İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından hayata geçirilen Açık Kapı  projesi 15 Şubat 2018 tarihinde Erzurum Valiliği’nde hizmete açıldı.Açıldığı günden bugüne  açık kapı kurumuna 12 vatandaş başvurdu. Kamu hizmetlerine kolay erişimin sağlanması, vatandaşın kamu hizmetleri sunumunda memnuniyetinin artırılması amacıyla 81 İl valiliğinde Açık Kapı projesi faaliyet gösterecek.

Erzurum Valiliği’ne başvuruda bulunan vatandaşların talepleri şöyle oldu: Taşeron elemanların kadroya geçişi ile ilgili yaşanan sıkıntılar, toplu taşıma araçları ile ilgili şikâyetler,iş yerinden haksız şekilde çıkarıldığına ve tazminat alamadığı yönünde şikayetler. “Milletin Kapısı” anlayışı ile yola çıkan projenin amaçları ise “vatandaş odaklı bir yönetim anlayışını ortaya çıkarmak, vatandaşın kurum kurum dolaşmasının önüne geçilmesini sağlamak başvuru ve taleplerini tek bir elden koordine edip vatandaşın karşılaştığı bürokratik engelleri ortadan kaldırmak” olarak belirtiliyor.

Açık kapı birimine vatandaşlar bizzat Valiliğe gelerek başvuruda bulunabilecekleri gibi internet üzerinden www.acikkapi.gov.tr adresine girerek de başvuru yapılabiliyor.. Vatandaşın açık kapı biriminden ya da www.acikkapi.gov.tr adresine girerek yapmış oldukları başvuru, talep, şikâyet Açık Kapı bankosunda görevli birim sorumluları tarafından ilgili kuruma sistem üzerinden yönlendiriliyor. Başvurular ortalama bir haftada cevaplanıyor.

Erzurum Valiliği Açık Kapı proje sorumlusu Özcan Akıncı, projenin ilerleyen günlerinde Açık Kapı Çağrı Merkezi  ile, Vali ve Kaymakamlarca açık kapı bürolarında görevli personel arasından saha görevlileri  belirlenebileceğini belirtti. Saha görevlilerinin görevleri,yaşlılar, engelliler, hasta ve düşkünler, şehit yakınları, valilik ve kaymakamlık dışında danışma hizmeti vermek olacak.

Akıncı, açık kapı biriminde farklı kurumlardan halkla ilişkiler, sosyal çalışmacı, sosyolog ve psikolog gibi meslek gruplarından seçilenpersonelin görevlendirildiğini belirterek, görevli personelin 35 yaşın altında olmasına özen gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Muhabir: Yelda Yılmaz

Atatürk Üniversitesi (Gazetecilik bölümü öğrencisi. OHO 2017 Katılımcısı)

diğer haberleri:

http://www.bolgemuhabirligi.com/erzurumda-ogrenci-olmak/

http://www.bolgemuhabirligi.com/kentsel-donusum-ve-kredi-mahkumiyeti/

http://www.bolgemuhabirligi.com/kitap-okuma-halkalari/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.