“Amaç Halk Plajı mı? Halkın Parası Mı?”

Van’da yerel medyanın öve öve bitiremediği Edremit Plajları öyle anlatıldığı gibi halka hizmet amacıyla değil, birilerinin ticari taleplerine hizmet ettiği iddia ediliyor.  Kimi Özel İşletmecilere ait mekanların yıkılmasının ardından bu yerlere çeşitli plajlar yapıldı.

VANHABERDAR’ dan Salih Sertkal’ın özel haberine göre – Van Yerel Medyasının öve öve bitiremediği Edremit Plajları öyle anlatıldığı gibi halka hizmet amacıyla değil, birilerinin ticari taleplerine hizmet ediyor.

Edremit Belediyesine kayyum atanmasının ardından alınan bir kararla kimi Özel İşletmecilere ait mekanların yıkılmasının ardından bu yerlere çeşitli plajlar yapıldı. “Halk Plajı” adı altında adeta çeşitli sermaye gruplarının rant alanlarına dönüşen plajda, Otopark ücreti olarak 10 TL, Şenzlong 5 TL, Şemsiye 5 TL ve benzeri biçimlerde halktan fiş kesilerek yüksek ücretler alınıyor. Yani, günlük olarak plaj maliyeti kantin masraflarıyla 100 TL’ye kadar ulaşıyor.

“Ortak kullanım alanlarını ticarethaneye dönüştürmek işgaldir, suçtur”

Konuya ilişkin bilgi veren Van Çev-Der Başkanı Ali Kalçık, “Kim adına ne yapılırsa, yapılsın denizleri gölleri işgal etmek suçtur. Ortak kullanım alanıdır. Bunu ticarethaneye çevirmek bir işgaldir, bir ihlaldir ve birilerine para kazandırmaktır. Bu vahşi kapitalizmdir. Plajların halka açık ücretsiz olması lazım. Bunu rant amaçlı yapıpta birilerine para kazandırmak çabası vatandaşa kazık atmaktır ve aynı zamanda suçtur. Yandaşlara para kazandırıyorlar. 3651 sayılı yasaya göre kimse kıyıları işgal edemez. Onların böyle bir hakkıdır. Eğer halk diyorlarsa tüm halka ve hatta tüm canlılara açık olmalıdır,. Hiç bir canlının diğer bir canlının alanlarını işgal etme hakkı yoktur.” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.