‘Annem ve babam ihraç edildiğimi bilmiyor!’

11 yıllık İngilizce öğretmeni Aslı Akdemir, 686 sayılı KHK ile 6 Şubat 2017’de ihraç edildi. Akdemir, ailesinin iktidar yanlısı olduğunu ve aradan bir buçuk yıl geçmesine rağmen ihracını aileden sadece birkaç kişinin bildiğini söyledi.

İngilizce öğretmeniyken KHK ile ihraç edilen Aslı Akdemir, Hakkari, Ankara ve Yalova’da görev yaptı. Son olarak İstanbul’da çalışan Akdemir, 6 Şubat 2017’de ihraç edildi. Akdemir, öğretmenlik hayatı boyunca inandığı değerleri savunduğu için hakkında birçok dava ve soruşturma açıldığını söylerken, ihraç sürecinin evliliğinin bitmesinde de etkili olduğunu söylüyor.

‘Annem ve babam bilmiyor’

İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ ASLI AKDEMİR

Akdemir, öğretmenlik hayatı boyunca savunduklarını şöyle anlatıyor: “Her şeyden önce Eğitim Senli bir öğretmendim. Meslek hayatım boyunca özgürlükçü, laik ve anadilde eğitimi savundum. Öğrencilerimle iletişimim sağlıklı olmasına rağmen birçok okul idaresiyle tam tersi bir ilişkim vardı. Çünkü parasız ve bilimsel eğitimden yanaydım.”

Akdemir ailesinin iktidar yanlısı bir aile olduğunu ve ihracını da aileden sadece birkaç kişinin haberi olduğunu söylüyor: “Annem ve babam 1 buçuk yıl geçmesine rağmen ihraç edildiğimi hala bilmiyor.”

‘Erkin tahakkümü daha da artıyor’

İhraç edilen birçok öğretmen gibi Akdemir maddi ve manevi sorunlar yaşadığını belirtirken 3 hafta önce de eşinden boşandığını anlatıyor: “Boşanmam da ihraç edilmemin mutlaka etkisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü ihraç edildiğimizde maddi güç ile birlikte diğer güçler de zayıflıyor. Böylece erkin üstümüzde kurmaya çalıştığı tahakküm daha da artıyor. İhracımdan önce yargılandığım davalar ve soruşturmalar da vardı. Bu da ihracımı meşru kıldı. Ama sosyal çevremden olumlu tepkiler aldım. Çünkü mesleğe nasıl baktığımı, terörle hiçbir bağımın olamayacağını, öğrencilere ve hayata bakış açımı çok iyi bilen insanlar gerçekten bu süreçte çok üzüldüler. Meydanlarda eylemlerimiz oldu. Bu haksızlığa karşı çıkmak iyi geldi. Bunun dışında da yaşadığım çok büyük sıkıntılar oldu.”

.

‘Ev arkadaşım da ihraç edilen bir öğretmen’

Akdemir, kendisi gibi ihraç edilen bir öğretmenle şu an aynı evi paylaşıyor. Kendisi için bunun büyük bir şans olduğunu anlatan Akdemir, bu süreçte kendisini ayakta tutan başka bir şeyi de şöyle açıklıyor: “Dayanışma.”

Akdemir son olarak şöyle devam ediyor: “Bu konuda ev arkadaşımla çok şanslıyız. Çünkü aynı duyguları yaşıyoruz, aynı şeyi yaşıyoruz. Bu paha biçilmez bir şey. Dayanışmanın en güzeli bu. Akşam eve gidip arkadaşımla sohbet etmeyi iple çektiğim zamanlar oluyor. İhraç edildikten sonra da başka işlerde çalışmayı düşünmedim. Çünkü bunun çeşitli nedenleri var. Reddedileceğimi biliyorum. Çünkü KHK’liyim. Bu haksızlık ve hukuksuzluk hiçbir şekilde devam etmeyecek. Yapmak istedikleri şey bizi itibarsızlaştırmak, toplumun önünde bizi küçük düşürmek, karanlığa sürüklemek. Bunun için sadece zaman kazanıyorlar. Bu süreci ne kadar uzatabileceklerse onu yapmaya çalışıyorlar. OHAL komisyonu gibi. Bu kaç yılımızı alırsa alsın bu mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.”

Kaynak: Gazete Duvar / Hacı Bişkin

***Gazete Duvar’ın, ‘KHK’li öğretmenler anlatıyor’ dizisinden

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.