Arkeolojik Bir Serüvenden Objektife Yansıyanlar

Altıntepe, Ayanis, Parion, Kyzikos, Kemah Kalesi,Tralleis, Alabanda da gerçekleştirilen kazı çalışmaları Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümleri tarafından sergilendi.

Turizm Fakültesi Uygulama Oteli, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümleri tarafından gerçekleştirilen kazı çalışmalarına ev sahipliği yaptı. Altıntepe, Ayanis, Parion, Kyzikos, Kemah Kalesi,Tralleis, Alabanda da  çalışmaları devam eden kazı çalışmaları arkeoloji meraklılarıyla buluştu.

“Anadolu en büyük uygarlıklara beşiklik etti”

Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Mehmet Karaosmanoğlu, sergiyi tanıtma amaçları hakkında şöyle konuştu;Anadolu en büyük uygarlıklara beşiklik etti bu kazıların nasıl yapıldığını halkımıza göstermek istiyoruz, Türkiye’de 300’e yakın kazı var. Kazılar arkeolojik Bölümü’nün laboratuvarlarıdır.”

“İnsanlık medeniyet tarihinin geçmişini bugüne yansıtan kültür”

Turizm Fakültesi Dekanı; Prof. Dr. Hasan Gürbüz ise organizasyonla ilgili olarak şöyle konuştu; “İnsanlığın geçmişteki yaşantısı aktaran eserlerdir. biz bu eserlere bakarak geçmişimiz hakkında yaşanmış olaylar bu güne taşıyabiliyoruz, kazılar İnsanlık medeniyet tarihinin geçmişini bugüne yansıtan kültür göstergelerdir.”

Gürbüz konuşmasında sergide yer alan kazı çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Sergide ibadet yerleri olduğunu, çeşitli inanç türlerinin yapıları olduğunu bunlarla ilgili olarak tarihten, coğrafyadan bilgilerin gün ışığına çıktığını belirtti.

Arkeoloji Bölümü yüksek lisans öğrencisi Gülşah Öztürk de Van’da bulunan Ayanis Kalesi’ndeki kazı çalışmalarının 1989 yılından beri devam ettiğini, buradaki kerpiç yapıların korunması gerektiğini belirterek kazı çalışmalarının restorasyon amaçlı devam ettiğini söyledi.

“İnsanlığın genetik kodları olabilir”

Prof. Dr. Hasan Gürbüz kazı çalışmalarındaki buluntuların insanlığın genetik kodları olabileceğine değindi. “Bu kodları da açığa koyanlar müzik, kültür, folklor, sanat, yeme içme alışkanlıklardır. bunların hepsi kültür göstergeleridir. Bizim milli genetik kodlarımızı yansıtır”.

Gürbüz konuşmasını biz bu sergiye ev sahipliği yaparak çorbada tuzumuz olsun istedik diyerek bitirdi.

Muhabir: Yelda Yılmaz (Erzurum)

diğer haberleri:

http://www.bolgemuhabirligi.com/kitapsiz-bir-dunya-insani-cehalete-goturur/

http://www.bolgemuhabirligi.com/erzurumda-ogrenci-olmak/

http://www.bolgemuhabirligi.com/kentsel-donusum-ve-kredi-mahkumiyeti/

http://www.bolgemuhabirligi.com/kitap-okuma-halkalari/

http://www.bolgemuhabirligi.com/acik-kapi-hizmette/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.