Artış Var Çözüm Yok…

Türkiye’nin “açık kapı’’ politikasıyla Nisan 2011’de Suriye’deki savaştan kaçan sığınmacıları kabul etmesiyle başlayan göç dalgası, üstünden geçen 6 yıla rağmen hala devam ediyor. Hangi kurumun verilerine göre? Türkiye’de 3.466.263 sığınmacı yaşıyor. Bugün Türkiye’nin her ilinde, sığınmacılara rastlamak mümkün.

Sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı illerden biri olan Gaziantep, en çok istihdam sorunu yaşanan şehirler arasında dördüncü sırada yer alıyor. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre 355.371 Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Gaziantep, barınma sorununun yaşandığı başlıca iller arasında bulunuyor. Suriyeli sığınmacıların özellikle coğrafi konumu nedeniyle ilk geldiği yer olan ettiği Gaziantep, son 6 yılda konut ihtiyacının arttığı başlıca şehirler arasında.  Son 6 yılda yapılan konut sayısı, diğer yıllara oranla  artış göstermesine bağlı olarak çeşitli sektörlerde çalışan işçi sayısı da arttı. Bu artışkonut  ve kira fiyatlarını da  büyük oranda artırdı. Alıcı çeşitliliğinin artması konut ihtiyacını ve fiyatları yukarı çekerken, toplumun büyük bir kısmı bu pahalılıktan şikayetçi. Her ne kadar büyük bir hızla yeni konutlar inşa edilse de, kötü şartlar altında yaşayan sığınmacı sayısı oldukça fazla.

“yaşam savaşımız devam ediyor”

Suriye deki savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen sığınmacıların birçoğu hala kötü şartlar altında yaşıyor. Harabe binalarda yaşam mücadelesini sürdüren sığınmacı sayısı oldukça fazla. Birçok sığınmacı, yaşadıkları ekonomik sıkıntılar nedeniyle ambar, harabe binalar ve otogar gibi yerlerde barınanlarla karşılaşmak  mümkün. Dört çocuğuyla birlikte, mahalle arasında bir ambarda yaşayan ve kışın zor şartlarında hayata tutunmaya çalışan Ahmet Yesin, “Bir yıldır bu ambarda yaşıyorum. İş bulamıyorum, kimse iş vermiyor. Kış gelince daha da zorlanmaya  başladık. Çocuklarım okula gidemiyor, sürekli hastalanıyorlar. Suyumuz yok,  komşuların getirdikleriyle bir süre idare ediyoruz. Suriye’den savaş yüzünden kaçtık, ama burada da savaşımız devam ediyor.” diyor. Öte yandan ambardan gelen kokudan rahatsız olduğunu ifade eden esnaflar bu duruma müdahale edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

“ sığınmacıların gelmesi piyasayı canlandırdı”

Sığınmacı sayısında yaşanan bu artıştan, emlakçılar ve müteahhitler oldukça memnun. Akdoğan Emlak Ofisi çalışanı Buket Şentürk, “Suriyeli göçmenlerin gelmesi emlak piyasasını canlandırdı. Bizim açımızdan olumlu yansımaları oldu. Barınma sorunu gayrimenkule olan talep ve ihtiyacı artırdı. Bizim açımızdan bu durumu olumsuz olarak nitelendirmiyorum” derken belli başlı şikayetleri de hatırlatıyor: “ Ev ve kira fiyatlarının pahalılığından şikayetçiler. Göçmenlerin gelmesiyle yeni alternatifler ortaya çıkıyor. Göçmenlerden önce alıcı belliydi. Fiyatlar ona göre şekilleniyordu. Şu an ise talebin fazlalığı fiyatları arttırıyor”.  Barınma koşulları hakkında “Konut sorunu yaşayan Suriyeli göçmenlerin bazıları gerekli kira bedellerini öderken, bazıları ödeyememekteler. Bu yüzden de bir çoğu gecekondu, ambar, dükkan gibi yerlerde yaşamlarını sürdürmekteler ” diyen Şentürk, bu durumun konut bedellerindeki ve kiralardaki artışı etkilediğini belirtti..

Şentürk sığınmacıların barınma sorununa ilişkin yaptığı değerlendirmede, bu gidişatın devam edeceğine, barınma sorununun her geçen gün artacağına vurgu yaptı. Bununla birlikte her ne kadar konut sayısı artış gösterse de, fiyatlardan dolayı barınma sorununun yaşanacağının altını çizdi.

 

Muhabir

Sumeyye (Gaziantep üniverstesi, Gazetecilik bölümü öğrencisi)

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.