Atatürk Üniversitesinde Bilimsel Söyleşi

Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesinde  “Popüler Bilim Yazarlığı” söyleşisi düzenledi. Düzenlenen söyleşide bilim okuryazarlığının önemi, başarılı bir popüler bilim yazısı ve haberi hazırlamak için hangi kriterlere dikkat edilmesi gerektiği anlatıldı.

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri Müdürlüğü ve Atatürk Üniversitesi işbirliğiyle 5 Nisan Perşembe günü düzenlenen “Popüler Bilim Yazarlığı”söyleşisine, Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Yüksel Akdemir, Bilim ve Teknik Dergisi’nin editörü Dr. Özlem KılıçEkici, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Söyleşinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Akdemir, TÜBİTAK’ın 51 yıldır Bilim ve Teknik Dergisi’ni çıkardığını ve derginin yeni bir yapılandırma sürecinden geçtiğini vurguladı.

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin topluma en doğru ve en anlaşılır şekilde popüler bilim yazıları ve bilim haberleri aracılığıyla nasıl iletileceğinin vurgulandığısöyleşide;  bilim iletişimi ve bilim okuryazarlığının önemi, popüler bilim dergilerinin amacı, başarılı bir popüler bilim yazısı ve haberi hazırlamak için hangi kriterlere dikkat edilmesi gerektiği gibi konular anlatıldı.

“Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.”

Bilim Teknik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özlem Kılıç Ekici, bilim okuryazarlığının ülkemizde düşük seviyelerde olduğunu ve yeterince ilgi görmediğini belirterek;  popüler bilim yayıncılığında öncü olan TÜBİTAK’ın popüler bilim dergilerinin deneyimi kullanılarak bilimsel ve teknolojik gelişmelerin topluma en doğru ve anlaşılır şekilde popüler bilim yazıları ve bilim haberleri aracılığıyla nasıl iletileceği konusunda bilgi verdi.

Bilim, gerçeği bilmektir!

Ekici konuşmasında “her işte olduğu gibi ne yazık ki bilimde de sahtecilik konusunda dikkat edilmesi” gerektiğini vurgulayarak, konunun uzmanları ve bilim insanlarından haber almanın önemini belirtti.

 Muhabir: Yelda Yılmaz (Erzurum)

Diğer haberleri:

https://www.bolgemuhabirligi.com/arkeolojik-bir-seruvenden-objektife-yansiyanlar/

http://www.bolgemuhabirligi.com/erzurumda-ogrenci-olmak/

http://www.bolgemuhabirligi.com/kentsel-donusum-ve-kredi-mahkumiyeti/

http://www.bolgemuhabirligi.com/kitap-okuma-halkalari/

http://www.bolgemuhabirligi.com/acik-kapi-hizmette/

http://www.bolgemuhabirligi.com/kitapsiz-bir-dunya-insani-cehalete-goturur/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.