Baharın Müjdecisi Newroz Bayramı

Baharın müjdecisi ve dostluk anlamına gelen Newroz Bayramı 21 mart günü kutlanır. Geleneksel kıyafetlerin giyildiği, yörelere ait dansların yapıldığı Newroz Bayramının tarihi nedir  ve nasıl kutlanır, işte bu soruların yanıtı ve diğer tüm detaylar…

Baharın gelişinin kutlaması olan ve her toplumun kendi değerleriyle zenginleştirdiği Newroz bayramı yazılı olarak ilk kez 2.yüzyıldaki Pers kaynaklarında geçmektedir. İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk günüdür.  Günümüzde İran’da bir şenlik olarak kutlanmaktadır. Anadolu ve Orta Asya Türk halkları arasında ise Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışını sembolize eder.

Kürtler Newroz’u 21 Mart’ta kutlarlar. İnsanlar çoğunlukla şehrin belirli bir yerinde ya da meydanda bir araya gelirler. Kadınlar bu güne özel rengarenk elbiseler giyer ve başlarına yöresel örtüler örterler. Topluluk büyük bir ateş yakar ve bu ateşin etrafında şarkılar eşliğinde dans ederek ya da ateşin üstünden atlarlar.

Bu günün önemi birbirinden farklı mitolojilerde( Kürt, Türk, İran) farklı efsanelere dayandırılır. Kürtlerde Newroz’un  Demirci Kawa efsanesine dayandığına inanılır. Kürt mitolojisindeki Demirci Kawa efsanesine göre, günümüzden 2500 yıl öncesinde Dehak  adında çok ama çok zalim bir kralın   döneminde  yaşayan Kawa adında bir demirci vardı. Bu kral tam bir canavardı. Efsaneye göre her iki omzunda da birer yılan bulunuyordu. Kral her gün bu iki yılanı beslemek için iki genci sarayına kurban olarak getirtip aşçılarına bu iki çocuğu öldürtüp beyinlerini yılanlara yemek olarak veriyordu. Aynı zamanda bu canavar kral, ilkbaharın gelişini de engelliyordu. En sonunda bu zulümden bıkan ve bir şeyler yapmak isteyen Armayel ve Garmayel adlı iki kişi kralın, yılanlarını beslemek için beyinleri alınarak öldürülen çocuklardan birini gizlice saraydan kaçmasına yardımcı olurlar. Bu kaçan çocuklar gizlice Kawa adlı demirci tarafından eğitilerek bir ordu haline getirilirler. Böylece Kawa’nın liderliğindeki bu ordu 20 Mart günü zalim kralın sarayına yürüyüşe geçer ve Kawa, kralı çekiç darbeleriyle öldürmeyi başarır. Böylece halk zalim kraldan kurtulmuş olur ve ertesi gün yani 21 Mart günü baharın gelişini engelleyen kral öldüğü için bahar da gelmiş olur.

Birçok kültürde ortak Newroz sözcüğü yeni gün anlamına gelir. Baharın gelişiyle beraber yeniden canlanan doğanın, insanlara sunduğu bereket ve bolluğu paylaşmayı aynı zamanda  sevgiyi simgeleyen önemli bir gündür. Tarihsel olarak yeni günlerin doğuşunu, zaferi ve barışı simgeler. Bu simge Ortadoğu ‘da yaşayan halklar için 21 Mart günü ifade bulur. Birleşmiş Milletler 2009 yılında Dünya Manevi Kültür Mirası’na Nevruz Bayramını da dahil etmiştir. Bazı kültürler bu bayramı  21 Mart’ta kutlarken, diğerleri Kuzey ülkeleri 22 veya 23 Mart’ta kutlarlar. İnsanların  iyi dileklerde bulunduğu bu bayram, baharın habercisi olup insanları şenliklere, kutlamalara davet eder

Nice güzel günler göreceğimiz baharlar yaşamak dileğiyle Newroz Bayramınız kutlu olsun.

 

Muhabir: Berivan Kızıl  (Antalya)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.