Batman, Sinema Olsun Diyor

Batman’da 2010 yılından bu yana sosyal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıp, 30 Ocak 2017 tarihinde çıkan yangında kullanılamaz hale gelen Yılmaz Güney Sinema Salonu’nun akıbeti, merak konusu. 2010 yılında Batman’da, Dönemin Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan tarafından açılışı yapılan Yılmaz Güney Sinema Salonu, Batman Gündeminden düşmüyor. Sinemaseverler, yanarak kullanılamaz hale gelen sinema salonunun ne zaman inşa edilip, hizmete sunulacağını soruyor.

Sosyal etkinlik merkeziydi

Çirkin Kralı lakaplı Sinema Sanatçısı Yılmaz Güney’in adını taşıyan Sinema Salonu, film festivalleri, tiyatro etkinlikleri, söyleşi ve seminerlerin yanı sıra çay bahçesiyle de her yaştan vatandaşın uğrak mekânı olmuştu. İçişleri Bakanlığınca görevlendirilen Batman Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, sinema salonuna yeni bir yüz kazandıracaklarını açıkladı. Gözler, yeni projeye odaklanmışken, 30 Ocak 2017’de çıkan yangında sinema salonu, yanarak kullanılamaz hale geldi. Sinema salonunun etrafına, naylon bir branda çekildi. Aksoy, yangın sonrası yaptığı açıklamada “Sinemayı daha iyi bir çalışmayla, mimari dokusuna bağlı kalıp, 500–600 bin TL’lik bir harcamayla modern bir sinema haline getireceğiz” sözü verdi.

Belediye, yeni sinema salonu için anket yapmıştı

Batman Belediyesi, sinema salonu için hazırladığı 3 yeni projeyle anket yaptı. Ankette en fazla oy toplayan projenin uygulanması için 25 Ağustos’ta ihale duyurusu yapıldı. 270 iş günü içerisinde sinema salonunun yapımının tamamlanacağı açıklanmasına rağmen, o tarihten bu yana henüz bir gelişme yaşanmadı.

Tartışmalar sürüyor

“Yılmaz Güney Sineması ne olacak?” tartışmaları sürerken sosyal medya üzerinden peş peşe anketler yapılmaya başlandı. Batman Belediyesi,”sinema mı yoksa yeşil alan mı yapılsın”  konulu anketi, web sayfası üzerinden yayınladı. Ankete katılanların yüzde 67’si “tekrar sinema yapılsın” seçeneğini işaretledi. Buna rağmen sinema salonunun yapımı ile ilgili henüz resmi bir açıklama ya da girişimde bulunulmadı.

“Başkan vekilinin insiyatifinde “

Konu ile ilgili görüştüğümüz Proje Müdürü Özcan Canpolat “Biz Yılmaz Güney Sinemasının mevcut yeri için yaptığımız projeyi bitirdik. Projemiz onaylandı, belediye tarafından ihaleye alındı ama ihale iptal oldu. Bizim mevcut yer için çizdiğimiz onaylı projemiz hazırda bekliyor. Yılmaz Güney Sineması için yaptığımız projede bir büyük sinema ile iki adet küçük cep sineması, bir sergi salonu var. Yer konusunda bir muamma yaşanıyor. Şuan için bir yenilik yok. Tamamen Batman Belediyesi Başkan Vekilinin inisiyatifine kalmış” dedi.

Muhabir: Necla Sönük (Batman)

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.