Batman’da Çok Dilli Tiyatro

Batman Belediyesi bünyesindeki Şehir Tiyatrosu’nda yönetmenlik ve oyunculuk yapan İhsan Arat, M. Salih Çiçekliyüz ve Rıdvan Algül Batman’da Şehir Tiyatrosu’nun kapatılmasından sonra, Tiyatro Ritüel adlı bir topluluk kurdular. Yaklaşık bir yıl önce kurulan ve bu sürede dört oyun sahnelemeyi başaran Tiyatro Ritüel isimli tiyatro topluluğu Batmanlılar tarafından ilgiyle izleniliyor. Amaçlarının Batman’da tiyatronun gelişmesi ve tiyatro severlerin ihtiyaçlarına cevap vermek olduğunu söylüyorlar.

Tiyatro Ritüel fikrinin dört yıl önce ortaya çıktığını söyleyen İhsan Arat, “Batman Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda çalıştığımız dönemlerde bir özel tiyatro kurma fikrimiz vardı. Batman Belediyesi şehir tiyatrosunun kapatılmasından sonra bu fikrimizi hayata geçirdik” diyor. Bir yıl içinde dört oyun sahnelemeyi başardıklarını anlatan Arat, bu oyunlara Batmanlıların gösterdikleri ilginin ise son derece memnuniyet verici olduğunu söylüyor.

Tiyatro izleyicisinin desteği önemli

Herhangi bir kurum veya kişiden destek almadıklarını söyleyen İhsan Arat, kendi çabalarıyla işlerini yaptıklarını belirterek, “Tamamen tiyatronun kurucusu olan üçümüzün emeğiyle, çabasıyla şu ana kadar ayakta durduk. Amacımız emeğimizle ayakta kalmak ve tiyatro izleyicisinin desteğiyle bu işi sürdürmektir.” şeklinde konuştu.

“Çok dilli bir sahne fikrini hayata geçiriyoruz”

‘Beklenmeyen İki Misafir’, ‘Palto’, ‘Andora’ ve Kabil Ka Kabil’ oyunlarını sahneleyen Tiyatro Ritüel ekibi, aynı zamanda çok dilli bir sahne fikrini de hayata geçirmek istediklerini vurguluyor. ‘Kabil Ka Kabil’ oyununu Kürtçe sahneleyen ekip gösterilen ilginin çok iyi olduğunu söyleyerek özellikle Kürtçe tiyatroya ilginin yoğun olduğunun altını çiziyor.

İlgi; Heyecan ve Yeni Oyunlara Yönlendiriyor Bizi”

Toplam 20 kişilik bir ekiple çalışmalarını sürdüren Tiyatro Ritüel, sahneleyecekleri oyunlarla Batman’da bu konudaki büyük bir eksikliği gidereceklerine ifade ediyorlar. Tiyatro Ritüel ’in kurucularından Arat, “Gösterilen ilginin gelecek için kendilerini umutlandırdığını, geçtiğimiz bir yıl boyunca aldığımız tepkiler çok iyi. Batman’ın buna ihtiyacı var.” diyor

Son olarak neredeyse her hafta Salı ve Cuma günleri kapalı gişe oynadıklarını dile getiren Arat “Bu Batman seyircisinin, Batman insanının aslında sanata, tiyatroya ne kadar ilgili olduğunun bir göstergesidir. Her oyun sonrası onlar bizi alkışlıyorlar. Biz de bu yoğun ilgi ve alakalarından dolayı Batmanlıları alkışlıyoruz” dedi.

Muhabir

NECLA SÖNÜK (Mersin Üniversitesi, İletişim Fakültesi,Gazetecilik bölümü öğrencisi)

 

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.