Batman’da Ters Lalelerin Görsel Şöleni

Türkiye’de sadece Hakkâri Bölgesinde yetiştiği sanılan ters laleler, Batman’da da görsel şölen sunmaya başladı. Ters laleler, fotoğrafçıların ilgi odağı oldu. Batman’ın dağlarında da ters lale yetişiyor. Batman’daki Helkıs dağı ve Şilek yaylasında büyüyen ters laleler, görsel şölen oluşturdu. Bölgelerde Turuncu, Kırmızı ve Sarı renkte açan ters laleler, eşsiz bir güzellik sunuyor. Helkıs Dağı ve Şilek Yaylası, bölgede doğayı süsleyen ters lalelerin açtığı yerler olarak biliniyor.

Ağlayan Gelin Olarak Tabir Ediliyor

Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinin bazı kesimlerinde yetişen ve halk arasında, ”ağlayan gelin” olarak da adlandırılan, ters laleler, Batman’da kartpostallık görüntüler oluşturuyor. Görüntü ve renkleriyle adeta büyüleyen ters laleler, yurdun bu bölgelerinde bazı efsanelere de konu oluyor. Lale türlerinden farklı olarak bir kök üzerinde uzayan, 15 günlük ömürleri olan ve başakta 4 çiçek veren ters laleler, halk arasında sevdiğine kavuşamadığı için “ağlayan gelin” olarak adlandırılıyor.

Karlar Eridikten Sonra Boy Gösteriyor

Eriyen karların ardından, Batman’da Helkıs Dağı ve Şilek Yaylasında büyüyen ters laleler, görenleri hayran bırakıyor. Turuncu, Kırmızı ve Sarı renkteki çiçekleriyle doğayı renklendiren lalelerin yer aldığı yüksek rakımlı bölgeler, ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

3 Saatlik Zorlu Yürüyüş Sonrası Ters Lalelere Ulaşılıyor

İlkbaharda sadece 15–20 gün çiçek açan ters laleleri görüntülemek isteyenler, 3 saatlik zorlu bir yürüyüşün ardından Helkıs Dağı’na ve Şilek Yaylasına ulaşıyor. Ters laleler, yöre halkının yanı sıra fotoğraf sanatçılarından da büyük ilgi görüyor.

Koruma Altına Alınmalı

Endemik bitki olarak kabul gören ters lalelerin, koruma altına alınması ve bölgenin kültür bitkileri arasında işaret alması isteniyor. Bölge coğrafyasında yer verilmesi halinde ters laleler, fotoğrafçı ve doğa meraklılarını da Batman’a çekebilecek bir potansiyele sahip.

Muhabir: Necla Sönük (Batman)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.