Batman’ın Son Taş Değirmeni

Batman’ın yarım asırlık taş değirmeni, hızla gelişen teknolojiye direniyor.

Geçmiş dönemlerin gözde araçlarından biri olan taş değirmenler, hızla gelişen teknolojiye yenik düştü. Buğday ve arpa öğütmede kullanılan taş değirmenler, yerini modern un fabrikalarına bıraktı. Değirmencilik sektöründe de dijital dönem başladı. Taş değirmenlerin sayısı, giderek azaldı. Batman’ın tek taş değirmeni, Çamlıca Mahallesi’nde zamana direnmeye devam ediyor.

Değirmenciliğe 50 Yılını Verdi

Şevki Çoban, çocuk yaşta başladığı değirmencilik işini, bugün de severek sürdürüyor. Mesleğine 50 yılını veren Çoban, Batman’ın son taş değirmeniyle Çamlıca Mahallesi Dostlar Caddesi üzerinde buğday ve arpa öğütüyor.

Batman’ın Son Taş Değirmeni

Batman’ın köylerinden gelen vatandaşlar, tarlalarında yetiştirdikleri arpa ve buğdayları, taş değirmende öğüterek, tüketime ve satışa hazır hale getiriyor. Taş değirmen, modern un fabrikaları karşısında nostaljik görüntüsünü de koruyor.

Babanın Bıraktığı İşi, Oğlu Devam Ettiriyor

Şevki Çoban, 50 yıl önce kurduğu taş değirmende şimdi oğlu Rıfat Çoban ile birlikte çalışıyor. Baba mesleğini sürdüreceğini söyleyen Rıfat Çoban, “Çocukluğumdan beri babamla birlikte bu işi yapıyorum. Babam şuan 68 yaşında, hasta olduğu için artık bu işi ben yapıyorum. Öğütme işini, tamamen doğal koşullarda yapıyoruz. Bu değirmenden çıkan un, tamamen organiktir, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz” dedi.

“Ölene kadar öğüteceğim”

Çoban, “Mahallemizde birçok un değirmeni vardı. Zamana ve teknolojiye yenik düştüler. Bir bir kapandılar. Batman’ın tek taş değirmeni, şu anda bizde. Ölene kadar da çalıştırmaya devam edeceğim. Vatandaşlara burada doğal ve taze un veriyorum. İsteyen vatandaşlarımız kendi buğdayını getirip, burada kendisi öğütebilir” dedi.

Muhabir: Necla Sönük (Batman)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.