Bianet’ten ‘biaOkul’ Projesi

IPS İletişim Vakfı’nın habercilik seminer ve eğitimlerinin yeni adresi biaOkul projesi tanıtımı Bianet haber merkezinde yapıldı.

IPS İletişim Vakfı’nın 2000’den beri düzenlediği habercilik seminer ve eğitimlerinin yeni adresi biaOkul düzenlenen kokteyl ile açıldı. Bianet haber merkezi binasında yer alan biaOkul’un açılışında Bianet Eş Genel Yayın Yönetmeni Haluk Kalafat ve Bianet Eğitim Danışmanı Sevda Alankuş ‘biaOkul’ projelerindeki amaç ve hedeflerini anlattı.

Bianet Eğitim Danışmanı Sevda Alankuş

Alankuş: Artık biaOkul’un zamanı geldi diye düşündük

Açılışta konuşan Bianet Eğitim danışmanı Sevda Alankuş, biaOkul’un gazeteciliğin iyi biçimde yapılmasına tuğla koymak hedefinde olduğunu anlattı. “2000 yılından beri eğitim veriyoruz, biz de eğitildik çok. Yerel medyacılarla başladık, 2002’den 2007’ye dek 1500 kadar yerel medya çalışanı ile hak odaklı haberciliği kavramsallaştırdık, yaygınlaştırmaya başladık, tez konuları yapılmaya başladı, artık herkes hak odaklı haberciliği yapıyor olmaktan söz etmeye başladı. Bu, daha önce hak odaklı habercilik yapılmıyor anlamına gelmiyordu ama bu çalışmalar hak odaklı haberciliği kurumsallaştı, yaygınlaştırdı, bir iddia, tercih oluşturdu. Hak odaklı habercilik o zaman da şimdi de, politik ve etik bir tercih.

“2000 yılında okul olma düşüncemiz vardı”

“İletişim fakültelerine de ulaşmak istedik. İletişim fakülteleri ile hayata dönen gazetecilik arasında boşluk oluyordu. Bunu OHO ile tamamlamaya çalıştık. Çok şey öğrendik, bunların sonucunda kitaplar ortaya çıktı.“2000 yılında da içimizde varmış, okul olsak biz duygusu. Artık zamanı geldi diye düşünüldü herhalde. Okula dönüşme projesi Nadire Mater’in, Evren Gönül’ün ve bia’nın projesi.

OHO Ve biaOkul arasındaki fark ne?

“biaOkul’da ne farklı olacak? OHO eğitimlerini sadece iletişim fakültesi öğrencilerine yapıyorduk, yaz aylarındaydı, on güne sıkıştırmaya çalışıyorduk, biaOkul’da bütün yıl eğitim verilecek. “Herkesin kendi isteği doğrultusunda yararlanabileceği, hak odaklı haberciliği de barış gazeteciliğini de içeren bir programla herkese ulaşmaya çalışacak.”

Bianet Eş Genel Yayın Yönetmeni Haluk Kalafat

OHO’dan biaOkul’a

Bianet Eş Genel Yayın Yönetmeni Haluk Kalafat biaOkul’un Okuldan Haber Odasına (OHO) programını temel aldığını söyledi. Kalafat bianet’in yıllar içinde oluşturduğu birikimi yeni bir eğitim kurumu yapısıyla paylaşacağını, karşılıklı öğrenme sürecini burada sürdüreceğini söyledi.

 

 

(Haber Bianet’ten alınmıştır)

EDİTÖR: ÇETİN GÜR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.