Binler Batman’a Aktı

Batman’ın Beşiri İlçesine bağlı Örmegöze Köyü’ndeki Zilan Türbesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Şeyh Halid’i Anma ve Aş Dökme Etkinliklerine bu yıl da Türkiye’nin dört bir yanından on binlerce kişi katıldı.

6 Bin Çadır Kuruldu, 8 Bin Adet Fidan Dikildi

Her yıl Mayıs Ayında Zilan Kaniraval Türbesinde düzenlenen CEMA etkinliği, bu sene de yoğun katılımla gerçekleşti. Türkiye’nin dört bir yanı ve Avrupa’dan gelen konuklar için köye 6 bin çadır kuruldu, kazanlarda pişirilen yemekler yer sofrasında ikram edildi. Etkinliklerde, Abdurrahman Aşdiş’in bağışladığı 17 dönümlük araziye, 8 bin adet fidan dikildi.

AA

Selman Bağdu, Deflerle Karşılandı

Tekirdağ, Samsun, Çorum, Ordu, Manisa, Ankara, İstanbul ve Amasya’dan otobüslerle türbeye gelen konuklar, Şeyh Selman Bağdu’yu ilahi ve deflerle karşıladı. Konuklar, Zilan Şeyhlerinden Şeyh Halid’in Türbesinde dualar etti. 2 gün süren etkinliklerde ilahi dinletisi sunuldu, ibadetler yapıldı.

Bağdu, Hoşgörü Mesajları Verdi

Şeyh Selman Bağdu “Hoşgörü türbemizde kim konuk olursa olsun mutlaka yer sofrasında ağırlanır. Bu geleneği yıllardır devam ettiriyoruz. Çadırda konuklara çeşitli ikramlar sunulur. Yıllardır gelenekselleştirdiğimiz etkinliklerde Türkiye’ye hoşgörü mesajları veriyoruz” dedi.

Muhabir: Necla Sönük (Batman)

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.