Bir Sembol İki Efsane

POLONYA- Polonya’nın Poznan şehrinin kuruluş hikayesini daha evvel duyanınız olmuş mudur? veya Poznan şehrinin simgesinin hikayesini bilen var mıdır? Bugün sizlere bu soruların cevabını aktarmaya çalışacağım. Poznan kenti Warta nehri etrafına kuruluşmuş tarihi kültürel ve son
yıllarda önemli bir endüstri kentidir. Şehir 261.3 km 2 alanı kapsamaktadır. 10 yy dolaylarında kurulmuştur. Günümüzde nüfusu 1.5milyon kişidir ve Polonya’nın 4. Büyük kenti konumundadır. Batı Avrupa’ya yakın konumu vardır. Örneğin: Berlin’e 272.2 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Ölümsüz Keçiler

Şehrin sembolü hakkında 2 tane efsane mevcuttur. İlki 1550’li yıllarda dönemin valisi tarafından halka ziyafet verilmek istenmektedir. Lakin aşçı ziyafette servis edilecek yemekleri dalgınlıkla yakmıştır. Durumu kurtarmak için 2 tane keçi yakalayıp ziyafette ikram etmeyi düşünmüştür. Lakin keçiler aşçının elinden kaçarak dama çıkmıştır. Damda kafa tokuşturmaya başlayan keçiler toplanan halk tarafından izlenmeye başlamıştır. Aşçı canının tehlikede olduğunu düşündüğü bir anda halktan gelen kahkahalar canını kurtardığı gibi valinin de hoşuna gider. Tabi ki keçiler de kesilmekten kurtulur. Bu olaydan sonra kent merkezinde bulunan saat kulesinin içine sembolik olarak ahşaptan kafa tokuşturan iki keçi düzeneği
yerleştirilir. O günlerden bugüne bu olay devam etmektedir. Her gün öğlen saat 12.00 ‘de gerçekleştirilmektedir. Hala gün içinde insanların coşkusu ve sevinci saat 12.00 geldiğinde devam etmektedir. Ayrıca sembol şehrin takımı olan Lech Poznan tarafından kulübün logosu olarak kullanılmaktadır.

Kurtarıcı Kuzgun

Diğer efsane ise kuzgun ile ilgilidir. Burada etrafta kuzgun görmek oldukça sıradandır. Yerel insanlar kuzgunlara saygı göstermektedir. Hikaye ye göre kulede gözcülük yapan askerin oğlu yaralı bir kuzgun bulur ve iyileştirir. Kuzgun dile gelir ve ne zaman ihtiyacı olursa yardım edebileceğini söyler . Gözcüye gümüş bir trompet hediye eder. Bir gün düşman saldırısına maruz kalanınca bu gözcü kuzgunu yardıma çağırır ve şehrin kurtulmasını sağlar .Bu yüzdendir ki saat 12.00 geldiğinde trompetler çalar. Buranın yerel halkı bu mitlere oldukça bağlı gözükmektedir. Günümüzde hala bu geleneğe sahip çıkarak yeni nesillere aktarmaktadır. Şehir merkezinde saat 12.00 ‘ ye varmadan çok sayıda ilkokul çağında çocuk gözlemlenebilir. Ayrıca yerel halk sadece kuzgunlara değil tüm çevreye saygı duyup korunmasına katkı sağlamaktadır.

Muhabir:

Recep Duran (Mersin Üniverstesi Ve Poznan University)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.