Bir Taksi Şoförünün Objektifinden İstanbul’da Sıra Dışı Hayatlar

Çöplerin içinde uyuyan bir çöp toplayıcısı.

Şevket Şahintaş İstanbul’da yaşayan bir taksici, aynı zamanda fotoğraf çekiyor. Her gün binlerce olaya şahit oluyor. Sokakta yaşayanlar, gece hayatı, lüks yaşamlar, çöp toplayanlar ve daha niceleri arasında yolculuk yapıyor.

Şahintaş, bir süre tamirhanede çalıştıktan sonra babasının taksisinde yeni bir işe başlıyor. Kışın mesai saatleri içerisinde yolcularını bıraktıktan sonra, takside ısınırken dışarıda soğuktan üşüyen, evsiz insanları görüyor. Bu durum onu zamanla rahatsız ediyor. O da tanık olduğu insan yaşamlarını fotoğraflayarak, duyarlılık yaratabilmek amacıyla başkalarıyla paylaşmaya karar veriyor. İstanbul yollarında bir taraftan taksicilik yaparken, diğer taraftan fotoğraf çekmeye başlıyor.
Şahintaş, basit bir makine ile fotoğraf çekmeye başladığını ve İstanbul gece hayatının onun gibi çalışan birisi için oldukça zor geçtiğini dile getiriyor. Gece çektiği fotoğrafların etkisini sabah uyandığında daha fazla hissettiğini, baş ucumuzdaki zor yaşamların insanlar tarafından teğet geçildiğini söylüyor.

Kimi zaman ısınmak için, kimi zaman da sigarasına ateş istemek gibi gerekçelerle fotoğrafını çekmek istediği insanlarla iletişim kuran Şahintaş, fotoğraflarında sadece sokakta kalan insanların yaşadığı zorlukları ele almıyor. Uyuşturucu batağındaki çocuklara, para kazanmak için çalışmak zorunda olan seks işçilerine, ya da İstanbul gecelerinde eğlenen insanlara karelerinde yer veriyor.
Çektiği tüm fotoğrafların insan odaklı olmasına dikkat ettiğini söyleyen Şahintaş, taksisi ile farklı yaşamların ve ötekileştirilmiş bireylerin, grupların izini sürerken bizlere unutamayacağımız bir bellek bırakıyor.
En kalabalık nüfusa sahip şehir olan İstanbul, onun fotoğraflarında tarihi yapıları, manzarası ya da renkli yaşamı ile görünmüyor.

Yorgunluktan olduğu yerde uyuya kalmış bir evsiz.

Şahintaş bunu istemediğini söylüyor. Gezi Eylemleri sırasında taksiciliği bırakmış ve yalnızca fotoğraf çekmekle uğraşıyor. “Bir Düş Gördüm Düşümde” adlı fotoğraf sergisi, kendi imkanlarıyla oluşturduğu başarılı projelerden sadece bir tanesi. Fotoğraflarının ilgi görmeye başlamasıyla birçok projeye daha imza atan Şevket Şahintaş, ”İstanbul’da Gece Hayatı” adlı projeden sonra Suriyeli mülteci çocukları çekmeye başlamış. Şehrin ara sokaklarından çıkan alışık olmadığımız kareleri fotoğraf sergilerinde göstermeye devam edeceğini söylüyor.

Muhabir:

Berivan KIZIL (Akdeniz Üniversitesi – Gazetecilik bölümü öğrencisi)

diğer haberleri http://www.bolgemuhabirligi.com/ulkenin-en-soguk-yerinde-yurekleri-isitan-bisikletli-kutuphane/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.