Bölge Muhabirliği Projesi’ne Başlarken

Projede  Türkiye’nin 18 şehrinden, Kıbrıs’tan ve dünyanın farklı ülkelerinden genç muhabirler kendi renkleriyle ve zenginlikleriyle  yerini alıyor. Şimdilik 22 muhabirle başladığımız habercilik maratonuna, herkes kendi bulunduğu yerelden katılmakta ve ana akımda yer bulamayan bölgesel haberleri genele ulaştırarak farkındalık yaratmayı hedeflemektedir.

‘Haberin yerelden merkeze yolculuğu’ şiarıyla yola çıkan genç muhabirlerimiz, Ana akım medyaya alternatif olarak Anadolu’nun dört bir yanından ve faklı coğrafyalardan; yerel gündem, kültür, sanat, insan hakları ve ülke gündemi ile ilgili hak ve barış haberciliği ışığında haberlerini yapıyorlar. Sayılı haber kurumlarının tek seçenek olarak sunulduğu, hakim bakış açısının dışına çıkamayan kalıplaşmış haber dili ve anlayışının dayatıldığı, merkezin dışında kalan bölge ve şehirlerin, sorun ve gelişmelerinin haber olarak değer görmediği bir medya ortamında, Bölge Muhabirleri Projesi olarak; okuyucuya faklı bir seçeneğinin olabileceğini hatırlatmak ve haberi bölgedeki muhabirin penceresinden okuyucuya ulaştırmak amacıyla başlattığımız bu çalışmada, emeği geçen herkese teşekkür eder ve muhabirlerimizin değerli görüşlerini sizlerle paylaşmayı bir borç biliriz.

 

Muhabirler Anlatıyor,

 Bölge Muhabirliği Projesi’ne katıldım çünkü…

 

“Bu Proje İle Meslekte Ciddi Bir Boşluğun Doldurulacağına İnanıyorum”

Murathan Binici (Kocaeli Üniversitesi/Yüksek Lisans) Bölge Muhabirliği Projesi’ne katılmamın en önemli nedenlerinden biri; bende gazetecilik mesleği adına heyecan uyandırmasıdır. Bu proje ile meslekte ciddi bir boşluğun doldurulacağına inanıyorum. Ne yazık ki ulusal medyada çok fazla göremediğimiz yerel renkler, bu proje sayesinde görünür olacaktır. Bu bağlamda böyle bir amaç için gerçekleşen çalışmanın içinde yer almak, benim için oldukça değerli. Bu yolculuğun çok ses getirecek işlere imza atacağını düşünüyor ve ülkece konuşulacak bir noktaya geleceğine inanıyorum.

 

“Yerelin Sorunlarına Eğilmek İçin”

Necla Sönük (Mersin Üniversitesi) Bölge muhabirleri projesine katıldım çünkü, amaç olarak belirlenen, her bölgenin  kendine özgü sorunlarını ve özelliklerini dile getirme söylemini değerli ve gerekli buldum. Bunun yanısıra hak  ve barış gazeteciliği  doğrultusunda haber yapmak isteyen genç arkadaşların arasında yer almak istedim.

 

“Ana Akım Tek Seçenek Değil”

Yunus Yamalak (Doğu Akdeniz Üniversitesi Mezunu) Bölge Muhabirliği projesine katıldım çünkü; Ana akım medyanın önümüze koyduğu seçeneğin tek seçenek olmadığını göstermek istedim. Haberi değerli yapan, kimden veya nereden geldiği değil, taşıdığı emektir. Bu projede birçok farklı bölgeden, çoğunu hiç tanımadığım muhabirlerle aynı amaç için birlikte çalışmak, aynı heyecanı yaşamak, paylaşımın ve birlikteliğin gücünü gösteren en güzel örneklerden biri. Herkesin emeğine sağlık.

 

“Sadece Bazı Yerlerden Değil, Birçok Yerden Haberdar Etmek İçin”

Pınar Kızıltaş (Mersin Üniversitesi) Bölge muhabirliği projesine katıldım çünkü; gündelik hayat denilen bir şey var. Ama sanki rutin olan gündelik hayat bazı yerlerde var, bazı yerlerde yok. Çünkü bizlere sadece bazı bölgelerde ki olaylar haberleştiriliyor. Oysa gündelik hayat her yerde. Ben bu projeyle tam olarak bu eksikliğin üzerine gitmek ve en doğal hakkım olan haber üretmeyi burada gerçekleştirmek istiyorum.

 

“Kendimi Geliştirmek, Daha Fazla Deneyim Sahibi Olabilmek İçin”

Yelda Yılmaz (Atatürk Üniversitesi) Bölge muhabirleri projesine öncelikle inandım. 2017 yılında BİANET’in düzenlediği OHO (Okuldan Haber Odasına) projesi kapsamında, herkesin seçilerek geldiği bir ekip vardı. Şimdi o seçilmiş insanlar yine hedefleri için Bölge Muhabirleri Projesi’nde bir araya geldi. Kendimi geliştirmek, daha fazla deneyim sahibi olabilmek için, güzel haberlere imzamı atabilmek, herkese sesimi duyurabilmek gibi amaçlar doğrultusunda projenin güzel bir fırsat olduğuna inandım. Her şeyin başının da inanç olduğunu düşünüyorum.

“Üniversite öğrencilerine de tecrübe edinme ve muhabirlik havasını soluma imkanı tanıyor”

Sema Kahriman (Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik öğrencisi)  Bölge Muhabirliği’ne katıldım çünkü; benim gibi henüz tecrübesi olmayan Üniversite öğrencilerine de tecrübe edinme ve muhabirlik havasını soluma imkanı tanıyor. Hazırladığımız her haberle daha fazla tecrübe kazanıyor ve yeni şeyler öğreniyoruz. Çevremde olup bitenlere karşı daha duyarlı davranıyor ve her şeye “haber değeri taşıyor mu, taşımıyor mu?” gözüyle bakar, inceler oldum. Bunun gelecekte meslek hayatıma büyük katkısı olacağından eminim.

“Hak ve barış gazeteciliğini geliştirmek istiyorum”

Almina Karacan (Gazi Üniversitesi) Bölge Muhabirliğine katıldım çünkü, hak ve barış gazeteciliği esasına dayalı bir gazetecilik anlayışı geliştirmeye katkıda bulunmak, aynı zamanda da ülkemizdeki gelişmeleri herkese duyurmaya bir nebze de olsa yardımcı olmak için, Ankara da haber değeri taşıyan olayları yazıya döküyorum. Mesleki geleceğim için her açıdan fayda sağlayacağından dolayı da bu güzel oluşumun içinde olmaktan mutluyum.

 

 

 

“Kendi Sesimi Duyurmak İçin Buradayım”

Derya Boğaakça (Akdeniz Üniversitesi) Bölge muhbirliğine katıldım çünkü, yaptığım haberlerin geniş kitlelere yayılmasını istiyorum. Gazetecilik 3 sınıf öğrencisiyim, daha yolun başındayken gerçek anlamda gazetecilik yapma fırsatı yakaladım. Bu fırsatın hem pratik yapmamı hem de haber yapma sürecimi hızlandıracağını düşünüyorum.

 

 

“İşin Eğitimini Almış İnsanların Daha Objektif Bir Habercilik Yapacağına İnandığım İçin Buradayım”

Bircan Demir (Fırat Üniversitesi/mezun) Bölge Muhabirleri Projesi’nde yer aldım çünkü; . Bu projede yer alan( editöründen, muhabirlere kadar) tüm çalışanlar ya İletişim Fakültesi mezunu ya da hala öğrenim gören öğrenciler olduğu için, habercilik alanında daha objektif yaklaşım gösterileceğine inanıyorum. Her bölgeden arkadaşların projede yer almasıyla bir nevi hak odaklı yurttaş gazetecilik yapılarak yerelin sorunlarını etik haber verme kaygısı ile aktarılacaktır. Bende İletişim fakültesinde aldığım eğitimin sorumluluğu ile bunu pratiğe dönüştürebilmek adına “Bölge Muhabirleri Projesi” ni gazetecilik alanında sorumlu ve güçlü yapılanma örneği olarak gördüğüm için bu projede yer almak için başvurdum.

“Bölge Muhabirliği İçinde Bolca Ümit, ve Genç İnsanın Azminin Olduğu Yenilikçi Bir Anlayışa Sahip”

Sümeyye Turan (Gaziantep Üniversitesi) Bölge muhabirliğine katılmak istedim çünkü, geleceğe dair özellikle doğru habercilik anlayışına dair umudumun olduğu bir site. Bölge muhabirliği içinde bolca ümit, ve bir kaç genç insanın azminin olduğu yenilikçi bir anlayışa sahip. Bu çalışmada yer almaktan mutluluk duyuyorum.

 

 

“Kendi yerelimin sesi olacağım.”

Can Çelik (İstanbul Üniversitesi) Bölge Muhabirliği Projesi’ne katıldım çünkü, yerelin merkeze ulaşan seslerinden biri olmak gazeteciliğin esaslarındandır ve bu esasa bağlı olarak burada bulunuyorum. Kendi bulunduğum yerelin sesi olup genele yayacağım.

 

 

“Bulunduğum yerelin sesini daha geniş kitlelere duyurmak içi buradayım”

Burak Yasin Taş (Giresun Üniversitesi) Bölge Muhabirliği Projesi’ne katıldım çünkü; yerel bir gazetede çalıştığımdan dolayı elde etmiş olduğum bilgileri hem yerel hem de ulusal anlamda toplumla buluşturmayı hedefliyorum. Çalışmış olduğum gazetenin internet sitesi olmasına rağmen, Bölge muhabirliğine gönderdiğim haberlerin daha geniş bir kitleye ulaşacağını düşünüyorum.

“Mesleğe girişte iyi bir deneyim kazanmak için buradayım”

Berivan Kızıl (Akdeniz Üniversitesi) Bölge muhabirliğine katıldım çünkü, ihtiyacımız olan barış ve hak haberciliğini yapabileceğim, benim gibi genç gazetecilerin alana indiği, mesleki tecrübe edindiği bir iş sahası buldum. Tam da mezun oluyorum ne yapacağım diye düşünürken öğrenmeye, bilgi ve becerilerini paylaşmaya hazır olan dinamik iş arkadaşlarıyla bir araya gelebilme şansı yakaladım.

 

 

 

 

 

“yerel habercilik ilk adımdır”

Recep Duran(Polonya)Neden bölge muhabirliği? Çünkü bence iyi bir gazeteci olmak için yerel habercilik ilk adımdır nice usta kalemler böyle yetişmiştir neden bu proje ise farklılıkların zenginliği ile harmanlanan her bölgeden ve her görüşten gazeteci adaylarını kapsaması birde tüm haber metni türlerinin öğrenilmesini sağlamayı amaç edinmesi olarak tanimlaya bilirim son olarak da sizlerin muhabirlere güvenip cesaretlendirmesi seçme nedenlerim.

 

 

 

Çetin Hozan GÜR

Muhabir, Editör ve Bölge Muhabirliği Projesinin Genel Koordinatörü

(İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu / OHO 2017 Katılımcısı)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.