Çocukların Hayalleri Gazete Sayfalarında Yükselsin…

2000’li yılların başı olsa gerek. Çocukluğun daha anlamlı ve güzel olduğu yıllar. Teknoloji, henüz tam olarak çocukluğu ele geçirmemiş, sokakta top oynayan çocuklar henüz bilgisayar başına çekilmemiş.

O günlerde Hürriyet gazetesi, 23 Nisan’a özel ve tüm içeriğin çocuklar tarafından oluşturulacağı bir “Çocuk Bayramı” gazetesinin ilanını vermişti. Gazete, çocuklardan yazı, resim, karikatür gibi içerikler hazırlayıp posta ile göndermelerini istiyordu. Bu ilanı gördüğümde “bu gazeteye benimde katkım olsun” diyerek bir yazı yazıp göndermeye karar verdim.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’ı işgal ettiği veya etmeye hazırlandığı günler. 11 Eylül saldırısının televizyon ekranlarında tekrar tekrar izleyip, Dünya Ticaret Merkezi’nin yıkıldığı an hala gözlerimin önünde.  ABD’nin önce Afganistan’a sonra İran’a anlaşılmaz çıkarlar için işgal girişiminde bulunacağı üzerine dış politika uzmanlarını dinliyoruz. Amerikan askerinin Türkiye toprakları üzerinden Irak’a girmesine olanak sağlayacak 1 Mart Tezkeresi TBMM’de yeterli oyu alamadığı için kabul edilmiyor.

Hatta benim bile o yaşlarda Irak işgali ile ilgili bir görüşüm var:

“Irak’ta çok petrol var, Amerika o yüzden Irak’a girmek istiyor”

Çocuk aklı işte diyerek geçiştirilecek bir fikrin mantığı yıllar sonra geçerliliğe kavuşuyordu. İşte böyle bir zamanda benimde Hürriyet’in 23 Nisan gazetesine göndereceğim yazı “savaş olmasın, dünya güzel olsun, çocuklar ağlamasın” temalı bir yazı olmalıydı. Bu tarz bir yazı yazıp, Rize Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan postaneden postaladım.

Rize Atatürk Stadyumu (bu günlerde yerine bir rezidans yapılıyor) tribünlerinde, 23 Nisan kutlamaları için renkli kartonlar kaldırıp indirdiğimiz zamanlar. Biz, nasıl desenler ortaya çıkardığımızı göremiyoruz tabii. İşte o 23 Nisan’da kutlamalar sonrası heyecanla 23 Nisan gazetesini almak için bakkala koştum. Benim “çocuklar ağlamasın, savaşlar olmasın” temalı yazım basılmamıştı.

Olsun, en azından ismim katkı sunanlar listesinde yer almış, daha sonrada teşekkür belgesi gönderilmişti. Sonuçta bu gazete Türk basının amiral gemisiydi. Hür’dü, Hürriyet’ti!

Her neyse. Günümüze gelelim.. Benim yerel ve ulusal gazetelere bir önerim olacak. Onlardan istediğim bir 23 Nisan özel eki değil. 23 Nisan’da asıl gazeteyi çocuklara hazırlatın. Tamamen çocukların hazırladığı, onların gönderdikleri yazı, resim ve karikatürlerin olduğu bir gazete. Anne, baba veya öğretmenleri ile yaptıkları röportajlar gazetede yer alsın. Gazetenin künyesinde sadece bir gün bile olsa çocukların isimleri yazılsın. Düşünsenize; sadece çocukların hazırladığı rengarenk bir gazete.

Gazetenin logosu o güne özel renklendirilsin, cıvıl cıvıl olsun o sayfalar.

Nutuk çekerken, “Çocuklar bu ülkenin geleceği, onlara güzel bir dünya bırakmalıyız” demeyi biliyoruz. O zaman başlangıç olarak onlara bir gazete hazırlatıp gelecek için onlara güzel bir anı, gelecek için kurdukları renkli dünyayı yansıtabilecekleri güzel bir gazete bırakalım. O gazete renkli dünyaları için renkli bir başlangıç olsun.

Bırakın 365 günün bir günü gazetelerinizi onlar hazırlasın.. Sadece koltuk bırakmak değil, ciddi ciddi bir iş…

Benim kuşağım sokakta top oynayacak kum saha bulabiliyordu. Şimdi o sahaların yerinde “dikine dikine” binalar yükseliyor.. Bırakalım bugünün çocuklarının hayalleri gazete sayfalarında yükselmeye başlasın.

Muhabir: Murathan Birinci (Kocaeli)

Muhabirin diğer haberleri:

http://www.bolgemuhabirligi.com/1438-2/#comment-15

http://www.bolgemuhabirligi.com/olasi-bir-depremde-durumunda-kocaelinin-alternatif-yollari/

http://www.bolgemuhabirligi.com/kocaelinin-elektrik-faturasi/

http://www.bolgemuhabirligi.com/gencler-icin-bir-siginak-oyun-salonlari/

http://www.bolgemuhabirligi.com/izmitin-acil-durum-toplanma-alanlarini-biliyor-muyuz/

http://www.bolgemuhabirligi.com/gecmise-yolculuk-kullar-antika-pazari/

http://www.bolgemuhabirligi.com/prof-sirin-birbirimizi-anlayarak-ve-destekleyerek-sehir-kimligi-kurabiliriz/

http://www.bolgemuhabirligi.com/gazetecilikte-yasanan-teknolojik-devrimi-kacirmamak-lazim/

https://www.bolgemuhabirligi.com/yeni-kamusal-alan-sosyal-ve-alternatif-medya/

https://www.bolgemuhabirligi.com/piramit-satis-sistemleri-ile-uretim-olmadan-kazanmak-ne-kadar-mumkundur/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.