Çukurova İletişim’de İlk Öğrenci Kongresi

Adana Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde3-4 Mayıs’ta ‘Çukurova Genç İletişimciler Kongresi’ düzenlendi. Bu yıl ilki düzenlenen kongre, ulusal düzeyde davetli konuşmacılara, araştırmacılara ve birçok öğrenciye ev sahipliği yaptı.

İletişim  alanında önde gelen akademisyenlerin Bilim Kurulu’nda yer aldığı ve Prof. Dr. Korkmaz Alemdar’ın onur konuğu olarak katıldığı kongre,21 farklı üniversiteden kabul edilen 66 bildirinin sunumuyla gerçekleşti.

Kongrenin açılış konuşmasını Kongre Başkanı Doç. Dr. İlker Özdemir yaptı. Özdemir,kongreyi düzenleme amaçlarının belirlenen alanlarda çalışan lisans ve lisansüstü  öğrencilerinin düşüncelerini, araştırma sonuçlarını ve deneyimlerini paylaşabilecekleri bir ortam yaratmak, öğrencileri akademik anlamda desteklemek ve güncel bilimsel gelişmeler üzerine kültürel bir tartışma platformu oluşturmak olduğunu belirtti. Özdemir: “Kongrenin adının ‘Genç İletişimciler Kongresi’olması tamamen düşüncelerin gençliği ve dinamizmi ile ilgilidir. Öğrencilerimizin heves ve ilgisi bizi bu kararı almaya sürükledi.Bu yoldaki hedefimiz ise kongrenin gelenekselleşmesini sağlamaktır” dedi.

“Bugün Dünya Basın Günü”

Kongrenin onur konuğu Prof. Dr. Korkmaz Alemdar,kongre çalışmasının iletişim fakültelerinin kaynaşması olarak yorumladı.Basın tarihinin geçmişten günümüze değerlendirmesini yaparak basının gelişimi önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirten Alemdar günün anlam ve önemine de değindi:“Bugün 3-4 Mayıs ‘Dünya Basın Günü’, böyle önemli bir günde böyle anlamlı bir kongrenin gerçekleşiyor olması mutluluk ve umut verici” dedi.

Kongre katılımcıları 2gün boyunca sinema ve belgesel, kişilerarası iletişim ve sosyal medya, televizyon ve şiddet başlığı altında diziler, kent, kimlik ve iletişim, hak haberciliği ve yerel basın, mülteci haberlerinin incelenmesi, film türleri ve film analizi, toplumsal cinsiyet, önyargı ve cinsiyetçilik, yeni medya, siyasal iletişim ve medya, dijital çağda denetim ve sansür, gazetecilik, medya ortamında bir etik sorun olarak yalan konularında çalışmalarını  sunumlarla aktardılar.

“Çukurova Genç İletişimciler Kongresi” 2. günün sonunda 3 bildiri sahibine ödül verilmesiyle sona erdi.

*Fotolar Sudet Karagöz’e aittir.

Muhabir: Pınar Kızıltaş (Mersin)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.