Demre’nin Gözde Yeri Aziz Nikolaos Kilisesi

Hıristiyanlığın hac merkezi olan ve imparator Konstantinos 7. Porphyrogennetos’un (İ.S 945-959) tanımıyla, ‘Tanrı’nı hizmetkârı kudretli Nikolaos’unüç kez kutsanmış ver mür soluyan şehri’dir

Bugün Antalya’nın Kaş ve Muğla2nın Fethiye ilçelerine yakın olan Demre kenti orta çağ boyunca ününü bu azize borçludur. 9.YY seyyahları tarafından kısaca tanıtılan kilisenin1962 yılına dek güney cephesi galeri hizasına kadar alüvyonla örtülüdür. 1975 yılında arkeolog Feld ve Peschlow tarafından detaylı bir şekilde değerlendirilen kilisede,1989 yılında Antalya Müzesi tarafından düzenleme çalışmaları başlatılmıştır. Kilisenin tüm kısımlarını kısaca tanıtmak gerekirse kilise zemini tamamen mozaiklerle kaplıdır.En önemli yanı ise duvarlara ve pencere üstlerine çizilen resimlerdir. Bu resimler Aziz Nikolaos’un yaşamından doğumu, eğitimi, rahip ve pis kopos olarak atanması gibi bir çok olayı tasvir eder .

Kilise hava koşullarından, şiddetli yağışlardan dolayı çok zarar görmüş  ve koruma altına alınmadan önce insanlar tarafından da tahrip edilmiş. Duvarlardaki fresk ve süslemeler dökülmüş bu nedenle her hasar gördüğünde onarılmış olduğundan farklı dönemlere ait izler taşımaktadır.

İlk olarak bahçeden geçerken yeşillikler arasındaki Noel Baba heykeli karşılıyor ziyaretçileri.Yapının ana avluya açılan iki iç avlusu bulunuyor. İki tarafı yan koridorlarla sarılı ortasında kubbe olan bir orta mekân, yüksekçe bir platform ve onun da ön tarafında bulunan yarım daire şeklinde ve mihrabı içeren bölümlerinden oluşmaktadır. Güney kısımda kalan koridorun Aziz Nikolaos’ un mezarının korunması için en uygun yer olduğu düşünülmüş, doğu kısmındaki oyuğun altında da mezarın korunulduğuna inanılmıştır. Kilisenin Kuzey doğu ve batı köşelerinde iki oda daha bulunmaktadır.

Özellikle yaz aylarında ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken bu yer de yılın her aralık ayında anma törenleri düzenlenir. Ayrıca bu kilise, hem mimarisi hem üslubuyla Orta Bizans Dönemi’ nin en önemli anıtı olarak görülüyor.

Aziz Nikolaos İ.S. 3. Yüzyılın ikinci yarısında Patara’ da doğmuş ve Myra’ da piskoposluk yapmıştır. Başta Rus Çarlığı olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinin en başta gelen azizi olmuştur. Dindar kişiliği sebebiyle öldükten sonra azizlik mertebesine ulaşmış olan Aziz Nikolaos Amerika’ da da çok sevilmiş hatta New York’ u koruyan azizlerden biri olarak anılmıştır.

Aziz Nikolaos’ un 6 Aralık 343 yılında 65 yaşında iken öldüğü söylenmektedir. Myralılar ölümünden sonra onun adına bu kiliseyi yaptırıp mezarının bu kilisede ölümsüz kalacağına inanmışlardır. Haçlı seferleri sırasında buraya gelen bazı tüccarlar onun kemiklerini çalıp İtalya’ya Bari’ ye götürüp orada gömseler de kalan kemikler hala Antalya Müzesi’ nde korunmaktadır. Aziz çevre halk tarafından yardımseverliği ile bilinen ve saygı duyulan bir kişiymiş. Hakkında anlatılan birçok hikâye var. Bunlardan bazıları gece yarıları çocuklara hediyeler dağıttığı, yoksul ve kimsesiz insanlara yardım ettiği ve üç bekar kız hikayeleridir. Bu hikâyelerin birçoğu kilise duvarına resmedilmiştir.

Demreye Nasıl Gidilir, Nerde Kalınır?

Otobüs ile Demre’ ye gidecekseniz eğer ulaşım için Antalya şehir merkezinden dolmuşlara ya da otobüs seferleriyle Demre’ ye gidebilirsiniz. Antalya Kaş otobüsüne binmeniz de yeterli olacaktır. Otobüs bilet fiyatı 22 TLdır. Özel aracınız ile Demre’ ye gidecekseniz Antalya sahil yolundan Fethiye yönüne doğru giderek Finike’ den yaklaşık 30 kilometre sonra Demre’ ye varılır. Fethiye istikametinden gidilirse Kaş’ tan sonra 50 kilometre sonrasında Demre’ ye ulaşılır. Yolculuk yaklaşık iki buçuk saat sürüyor.

Gece konaklamakiçin ilçe merkezinde birçok butik otel ve pansiyon bulunuyor. Gecelik konaklama bedeli 250 ile100  TL arasındadeğişiyor.

AZİZ NİKOLAOS MÜZESİ’NİN GİRİŞ SAATLERİ VE BİLET ÜCRETİ

08.30 – 17.30 saatleri arası ziyarete açıktır.

Giriş ücreti ise 20 TLdır.

Muhabir:

Derya Boğaakça (Akdeniz Üniverstesi)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.