Dizelerin Renkleri…

Ankara CerModern’de Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı-Koruncuk yararına “Dizelerin Renkleri” adlı resim sergisi  açılışı yapıldı. 9 Şubat-25 mart 2018 tarihleri arasında düzenlenen serginin Proje Dirketörü ve Küratörü ise Fahri Özdemir.

Daha önce Folkart Gallery’de sergilenen eserler, yine Folkart Gallery’nin öncülüğünde İzmir’den sonra Ankara’da sanatseverlerle buluştu.

Sergide Türkiye’nin önemli şairleri Namık Kemal, Nâzım Hikmet, Sabahattin Ali, Rıfat Ilgaz, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Özdemir Asaf, Orhan Veli, Cemal Süreya, Attilâ İlhan, Cahit Külebi, Rüştü Onur, Fazıl Hüsnü Dağlarca gibi 37 ünlü şairin orijinal el yazmaları ile Zafer Gençaydın, Ali Kotan, Yusuf Taktak, Onay Akbaş, Devrim Erbil, Gören Bulut, Metin Yurdanur, İbrahim Örs, Hanefi Yeter, Habip Aydoğdu, Filinta Önal başta olmak üzere 37 ünlü ressam ve heykeltıraşların eserleri yer alıyor. Eserler önümüzdeki aylarda Koruncuk Vakfı tarafından düzenlenecek açık arttırma ile satılacak ve elde edilen gelir “Koruncukköy”–Urla Çocuk Köyü’nün ihtiyaçlarının giderilmesi için kullanılacak.

Dizelerin Renkleri Projesi’nin hazırlıklarına yaklaşık iki buçuk yıl önce başladıklarını belirten Fahri Özdemir, toplumun bilgilenmesi ve entelektüel düzeyin toplumla paylaşılması açısından proje sergilenmesinin gerekliliğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “37 büyük şairin birer şiirini, şu anda Türkiye’de yaşayan 37 ünlü ressam, heykeltıraş, seramikçi arkadaşlara teslim ettik. Bu arkadaşlarımız yaklaşık iki yıldan beri kendilerine teslim edilen şiirleri kendi bakış açısıyla sanata yansıttılar. Türk şiir tarihinin en önemli kilometre taşlarını birer şiiriyle anıyoruz burada. “

“’Bir ressam bir şiire nasıl bakar, bir ressam resim dışındaki bir olguya nasıl bakar?’ İşte bu sergi onun için ilgi çekici” diyen Yazar-Eleştirmen Doğan Hızlan, “Çünkü her sanatçı başka bir sanat hakkında kendi sanatının sınırları içerisinde yorum yapar ya da daha değişik şekilde o sanatın kurallarını uygulayarak yorum yapar. İkisi de değişik ürünler çıkartır ortaya. Türler arası etkileşim zaten çok önemli ve çağımızda çok ilgi gören bir yöntem” dedi.

Farklı bakış açılarının, farklı zaman dilimlerinde yaşamış sanatçıların ortak noktaya nasıl geldiğini sözcüklerle ve renklerle göstermeyi amaçlayan projede, iki temel amaçtan birisi ressamların yaptığı resimlere bakarak şiire bir boyut katmak, şiirin başka yanları olduğunu da göstermek. Bir diğeri de Resim ve Heykel bölümü öğrencilerine farklı bir disiplinde üretilen eserin eserin kendi disiplinlerinde nasıl olduğunu göstermek.

Muhabir:

Almina Karacan (Gazi Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğrencisi)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.