Emine Tuncer’e Londra’dan Altın Madalya…

Batmanlı bir ailenin kızı ve başarılı bir iş kadını olarak bilinen Emine Tuncer, Londra’dan gelen altın madalya ödülü ile hemşerilerinin göğsünü kabarttı. Edremit Akçay’da otel işletmeciliği yapan Tuncer’in, Edremit yöresi zeytinlerinden ürettiği  “Zeytuni Emine Tuncer“ markalı zeytinyağı, dünyanın en prestijli yarışmalarından Londra Uluslararası Zeytinyağı Kalite Ödülleri (London Olive Oil Award) Yarışmasından altın madalya kazandı.

Tutkusunu, merakıyla birleştirdi

Emine Tuncer

Emine Tuncer’in altın madalya başarısının arkasında vizyoner bakış açısı, zeytine ve zeytinyağına olan tutkunsuyatıyor. Üniversitede Kamu Yönetimi okuduktan sonra 2012 yılında Maltepe Üniversitesi Pazarlama İletişimi Alanında Yüksek Lisans derecesi alan Tuncer, bu dönemde önemini kavradığı “marka” konusu, zeytin sevgisi ve doğal ürünlere olan merakıyla birleştirerek “Zeytuni Emine Tuncer” marka zeytinyağlarını üretmeye başladı.

Edremit’te zeytinyağı üretmeye başladı

Yeni bir otel işletmesi daha kurmak üzere arazi aradığı sırada Edremit’te rastladığı 30 dönüm zeytinlik, Emine Tuncer’i bu projeye teşvik etti.. Ankara’da zeytinyağı üzerine düzenlenen bir çalıştaya katılan Tuncer, Türkiye’de  zeytinyağının hak ettiği değeri bulamadığın fark etti ve çalışmalara başladı. Tuncer, Ziraat Yüksek Mühendisi Bülent Coşar’ın danışmanlığında Londra’daki yarışmaya hazırlanırken “Zeytuni Emine Tuncer” markası üzerinde karar kıldı.

Başarı öyküsü, örnek olacak nitelikte

Tuncer’in erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı, Londra’da düzenlenen ve dünyanın en prestijli yarışmalarından biri olan Uluslararası Zeytinyağı Kalite Ödülleri (London Olive Oil Award) Yarışmasından altın madalya aldı. Dünyanın dört bir yanından binlerce zeytinyağı ürününün, ünlü gurmeler tarafından tadıldığı yarışma, ciddi kurallar çerçevesinde gerçekleşiyor. Tanımlı tarım uygulaması olmayan, markası tescil edilmemiş ve belli miktarın üzerinde üretimi olmayan üreticiler, bu yarışmaya kabul edilmiyor.

“Batman’ın gurme değeri, ortaya çıkarılmalı”

Girişimciliği ve sosyal çalışmalarıyla Batman’a değer katan İş Kadını Tuncer, Zeytin ve Zeytinyağında marka kent olan Edremit’teki çalışmalarının yanında Batman’a ait gurme değerlerin de öne çıkması gerektiğini belirtiyor. Tuncer, şimdi de Batman tandırının dünyaya tanıtılması hakkında çalışmalar yapıyor. Tuncer, Batman tandır pişirme tekniğinin, UNESCO dünya mirası olması için çalışıyor. Tuncer, Batman tandırının UNESCO somut olmayan dünya mirası listesine girmesi için Batman İl Turizm Müdürlüğü ile görüşmelerini sürdürüyor, Mayıs ayında başvurunun tamamlanacağını belirtiyor. Böylece tandır pişirme yönteminin Batmanlılara mal olmasını hedefleyen Tuncer, Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü eliyle tandır konusunda coğrafi işaret almak için başvuruları tamamladıklarını belirtiyor. Batman Belediyesiyle de görüşmelerini sürdüren Tuncer, Batman’da, uluslararası bir tandır festivali düzenlemek istiyor.

Batman-Edremit arasında köprü kuruyor

Edremit ve Batman arasında köprü oluşturacak projelere destek veren ve Mart ayında Batmanlı 70 genci, Akçay’daki otellerinde misafir eden Tuncer, Mayıs ayında ise hiç deniz görmemiş ve uçağa binmemiş 15 Batmanlı kadını, otelinde ücretsiz ağırlamaya hazırlanıyor.

Uluslararası Londra Zeytinyağı Kalite Ödülleri Yarışmasında altın madalya alan Zeytuni Emine Tuncer markalı ürünler hakkında detaylı bilgiye https://www.zeytunieminetuncer.com/ adresinden ulaşılabilir.

Muhabir: Necla Sönük (Batman)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.