Erzurum’da Öğrenci Olmak

Geçmişte üniversitede okumak, eğitim almak zordu. Şimdi her ilde üniversiteler bulunuyor. Erzurum’a okumaya gelen bazı öğrenciler kendi harçlığını çıkarmak için kolları sıvıyor.  Üniversite yıllarında çalışarak harçlığını çıkarmaya çalışan öğrenci, hayata atıldığı zamanda iş bulma kaygısı ile günlerini geçiriyor. Zaman ilerledikçe evini geçindirme kaygısı yerini alıyor. Meslek danışmanı Haydar,  “Erzurum öğrenci şehri, çalışmak isteyen öğrenciler hizmet sektöründe iş bulmakta zorlanmaz” diyor.

Erzurum Çalışma İş Kurumunda İş ve Meslek Danışmanı Ali Haydar Kolik, aynı zamanda basın halkla ilişkilerde tanıtım servis görevlisi. İlk görev yeri Kars. Yaklaşık dört aydır Erzurum’da iş arayanla işveren arasında köprü oluşturuyor. “Erzurum öğrenci şehri. Cafeler de çokça bulunduğu için Erzurum’da öğrencinin çalışma kapıları bulunmaktadır. Yeni açılan MNG alışveriş merkezi ve diğer şehirde bulunan alışveriş merkezlerinde öğrenciler çalışmaktadır” şeklinde konuşuyor.

Erzurum Esnaf Sanatkârlar Odası Genel Sekreteri Cüneyt Acır‘a göre : ”Erzurum için üç tane alışveriş merkezi çok fazla, devletin kanunuyla kurulan işletmeler AVMler. En azından AVM’lerin belli şartlarda açılmasını, AVM’lerle ilgili olarak şehrin dışına taşınması, hafta sonu kapalı olması şeklinde tekliflerde bulunuyoruz ama hiçbir sonuç alamadık” diyor.

Erzurum Esnaf Odası Sekreteri Acır:”2011 Kış Olimpiyatlarında proje hazırlamıştık. ‘Gelişen Erzurum’un Değişen Esnafı’ adı altında. Taşhan’da çalışan esnafın kendini tanıtabilecek İngilizcesi olsun istedik, İngilizce eğitim verelim, pazarlama satış eğitimi verelim istedik, ama talep olmadı. dedi.

İstanbul’dan Erzurum’a üniversite eğitimi için gelen 21 yaşındaki Alican Güzel, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğrencisi. İstanbul’dan Erzurum’a gelirken iş bulma kaygısı olduğunu anlatıyor. “Acaba nasıl bir şehir? Okul hayatım boyunca baba parası yemeyi sevmediğim için her daim çalışma hayatım oldu. Erzurum’a gelince iş bulmakta zorlanmadım. Cafe işletmeciliği sektöründe geldiğim günden beri çalışıyorum. Esnafı ve gelen müşterisi olsun şunları söyleyebilirim, insanlara nasıl yaklaşırsanız onlar da size öyle yaklaşır” diyor.

Üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Hilal ise Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim Bölümü öğrencisi. Devletten aldığı burs yeterli gelmeyince yaşadığı sıkıntıları şöyle anlatıyor: ”Van’dan Erzurum’a okumaya geldim. Ailemin durumu kötü. Bölümüm de masraflı olduğu için çalışmam gerekiyordu. Ailem çalışmama izin vermiyor, şu anda çalışmakta olduğum cafe de gizli çalışıyorum. Sıcak bir aile ortamı buldum iş yerimde.”

Alican Güzel ve Hilal gibi, Türkiye’nin başka şehirlerinde hem okuyup hem çalışan yüzbinlerce öğrenci bulunuyor.

Üniversite yıllarında öğrenciliğin yanı sıra para kazanarak  profesyonel hayata hazırlanırken öğrencilerin ve işyerlerinin beklentileri farklı olabiliyor. Gurbet Can,19 yaşında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü öğrencisi. “ Iğdır’dan Erzurum’a okumaya geldim, çalışmak istediğim bir kurumda başörtülü olduğum için alınmadım”diyor. Daha sonra çalışmak için başvurduğu iş yerlerinde böyle bir sıkıntı yaşamadığını dile getiriyor.

Günümüzde  yaptıkları el ürünlerini satmaya çalışan öğrencileri şehrin ara sokaklarında meydanlarında görmek mümkün hale geldi. Erzurum soğuk iklime sahip olduğu için, açık havada ve caddelerine göremeseniz bile, okulda el çantasında yaptığı ürünleri tanıtan ve satmaya çalışan öğrenciler bulunuyor.

Sadece iyi bir üniversite okumak, kişinin bu yılları ne derecede verimli geçirdiğini tek başına belirlemekte yeterli olmuyor. Üniversiteden kendini iyi yetiştirmiş ve tecrübeli bir şekilde mezun olmak, öğrencinin, iş hayatına adım attığında başarılı olmasına etkili. Esnaf ve öğrenci etkileşimi öğrencilerin şehir hakkında gözlemleri, şehri ve çalışma hayatını tanımasını sağlayan deneyimler olarak hafızasında yer alıyor.

 

 

 

Muhabir Yelda Yılmaz

Atatürk Üniversitesi (Gazetecilik bölümü öğrencisi)

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.