Eski Bakırcılar Çarşısı Şimdi El Sanatları Merkezi Oldu

1895 yılında Osman Paşa tarafından bakırcılara hediye edilmiş Alacahan. 1970’e kadar aktif bir şekilde bakırcılar çarşısı olarak kullanılmış. 1970-2012 yılları arasında âtıl durumda bırakılmış. Recep Kızılcık kadınların istihdamı için Alacahan’ın restore çalışmalarını başlatmış. Ancak ömrü vefa etmemiş 2 Ağustos 2014 yılında vefat etmiş. Alacahan ise aynı yıl 29 Ekim’de açılabilmiş.

İş girişim merkezi olarak Halk Eğitim Merkezi ve Olgunlaşma Enstitüsü’ne tahsis edilenAlacahan, üçkatlı 30 odalı geniş bir avluya sahip. Eğitimlerini tamamlayan kadınlar, bu odalarda üretim sürecine katılıyorlar. Avluda ise her hafta farklı dallarda sergiler oluyor.

Trabzon’un tarihi Bakırcılar Çarşısı Alacahan, kadınların el emekleriyle yaptığı ürünleri satışa sunduğu bir mekana dönüştü.

Ortahisar Halk Eğitim Merkezi İletişim Öğretmeni Bahar Kastan amaçlarının kadınların üretimini ve istihdama katılımını artırmakolduğunu söylüyor ve ekliyor “portföy olarak buradaki kadınların hepsi bir girişimci. Burada mesai tanımaksızın bizimle çalışıyorlar, sabah 10 da bizimle beraber geliyorlar ve akşam bizimle beraber çıkıyorlar. Kadınlar burada bir meslek ediniyorlar. Satış ofislerimizde kadınlarımızın ürünleri satılıyor. Öncü Kadın Projesi kapsamında bu ürünler internet üzerinden de satılıyor ve elde edilen gelirler direkt kadınlara veriliyor.”

Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Günay Cin her yıl bir kere olmak üzere öğrencilere yönelik, kendi iş yerlerini açabilmeleri için seminer düzenlendiğini, bazen de yetenekli öğrencilerine özel bilgilendirme eğitimleri yaptıklarını ifade ediyor.

Usta öğretici Zehra Yılmaz açık adı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Müdürlüğü lütfen kontrol edelim(KOSGEB) desteği ile kendi işletmesini açmış. Kadınlara “cesaretli olun, çok abartmadan borçlanmadan küçükten başlayıp büyüyün” diyor.

Kursiyer Özlem Erdem emekli olunca burada edindiği meslek ile kendi işyerini açmak istiyor.

Yiyecek-İçecek Hizmetleri Bölümü öğretmenlerinden Mehtap Öztürk birçok öğrencisinin kendi işletmesini açtığını söylüyor.

Katılımcıların kadınlara ortak çağrısı “televizyonlarınız başından kalkın. Evlerinizden dışarı çıkın. Böyle yerlere gelin, hem ruhunuzu dinlendirin, hem de meslek edinin” oluyor.

MUHABİR: Rabia Aykut

Karadeniz Teknik Üniversitesi (mezun)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.