Gazetecilikte Teknolojik Devrim

Medya dünyasında kodlama ile yaşanan yenilikler büyük bir coşkuyla karşılanıyor.Dünyada çok sayıda gazete ve İnternet sitesi, teknoloji kullanımının sınırlarını zorlamaya başladı. İsveç merkezli J++, çalışanları tarafından kodlanan yapay zeka ile abonelerine iki saniye gibi kısa bir sürede hazırlanan basın bültenleri gönderiyor. İki çalışanın 45 dakikada yaptığı iş, yapay zeka tarafından iki saniyede gerçekleşiyor.

Gündemde olan diğer yenikiler arasında  tasarım yapabilecek yapay zeka programları,çevrimiçi içeriklerde imla hatalarını bulup düzeltecek redaktör yapay zekalar ve tüm inetrnet ortamındaki içeriklerin, kaynak gösterilerek veya gösterilmeden kullanıldığını tespit eden yapay zekalar yer alıyor..

Norveç merkezli bir İnternet sitesi, haberlere yapılan yorumların hakaret veya nefret söylemi içermesine karşı habere yorum yapılabilmesi için önce haberle ilgili iki soru soruyor. Sorular doğru cevaplanırsa yorum yapılmasına izin veriliyor.

Yeni jenerasyon medya kuruluşları, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya ağlarını aktif olarak kullanmalarına rağmen, Youtube, Instagram ve Periscope gibi ağları öne çıkarıyorlar. Her ağın ve içerik türünün tüketicisi farklı olduğu için ilgiye göre içerik üretimi gerçekleşiyor. Mesela; istatistik verileri içeren bir haber sadece metni olarak paylaşılmıyor. Rutin habercilik ve son dakika haberciliği sona eriyor. Anlık değil, sürekli gelişen ve sürekliliği olan haber dönemi doğuyor. Rutin olabilecek bir haber, uzman görüşleri, infografikler, animasyonlar ve canlı yayınlar ile pekiştiriliyor.

“Farklı İçerik Tüketicileri İçin İlgi Çeken Üretimler Gerçekleşiyor”

İnstagram hesabında, infografikler içeren bir afiş, Youtube’da bir dakikalık grafikler içeren animasyon veya video, Periscope’tan canlı yayınlar paylaşılıyor. Bu sayede farklı içerik tüketicileri için ilgi çeken üretimler gerçekleşiyor. Yapılan araştırmalar ise, gençlerin bu tarz içerik üreten medya kuruluşlarını tercih ettiği yönünde. Gençler ağırlıkl, Instagram’da, Youtube’da… Yeni medya, bilgi toplumu gençliğine, teknoloji ile ulaşmayı tercih ediyor.

Gençlere yönelik en büyük eleştiri  gazete okumamaları. Oysa yeni medya çağında gençler ve onlara giderek artan sayıda katılan orta yaşlılar ilgilerini çekecek yeni medyanın olnaklarını kullanan  üretimler bekliyorlar.Mevcut yerel ve ulusal gazetelerin benzeri İnternet siteleri ve gazete tasarımları gençlerin ilgisini çekemiyor. Bu gelişmelere yönelik eleştiriler arasında teknolojinin bu boyutta kullanılmasının işssizliği arttıracağı yönünde görüşler var. Ancak, yeni nesil medya kuruşları buna katılmıyor. Tam tersi, çalışanların gazetecilik alanında yeni fikirler üretebilecekleri daha fazla zamanları olduğunu, yeni fikirlerin patentlerinin alınması ile yeni profesyonel alanların açıklacağını söylüyorlar.Yeni nesil gazeteciliğin, teknolojiye hakim ve teknolojiye yatırım yapan medya organları ile yükseleceği ve genç bu elektronik ortama yöneleceği çok açık

Türkiye’de ve birçok ülkede, gazeteciliğe yatırım yapanlar, mesleği reklam alarak bir kazanç kapısı olarak görmeye devam eder ve dünyada yaşanan “medya teknoloji devrimini” kaçırılırsa artık takip edilemez noktaya gelecekler. Mevcut takipçileri giderek yaşlandığı içintükenmeye mahkum olacaklar..

Gazeteciliğin yeniliğe ihtiyacı olduğu çok açık..

Muhabir

Murathan Birinci: Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden 2014 yılında mezun oldu. Halen aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

Muhabirin diğer haberleri:

http://www.bolgemuhabirligi.com/1438-2/#comment-15

http://www.bolgemuhabirligi.com/olasi-bir-depremde-durumunda-kocaelinin-alternatif-yollari/

http://www.bolgemuhabirligi.com/kocaelinin-elektrik-faturasi/

http://www.bolgemuhabirligi.com/gencler-icin-bir-siginak-oyun-salonlari/

http://www.bolgemuhabirligi.com/izmitin-acil-durum-toplanma-alanlarini-biliyor-muyuz/

http://www.bolgemuhabirligi.com/gecmise-yolculuk-kullar-antika-pazari/

http://www.bolgemuhabirligi.com/prof-sirin-birbirimizi-anlayarak-ve-destekleyerek-sehir-kimligi-kurabiliriz/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.