Geleceğin Gazetecilerine Veri Gazeteciliği Eğitimi Verildi

Veri Gazeteciliği sitesi Dağ Medya’nın kurucu üyesi Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği (AVVUG)Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Dağ tarafından Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Uygulamalı Veri Gazeteciliği eğitimi gerçekleştirildi.

Pınar Dağ

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümünde Veri Gazeteciliği(Data Journalism) derslerini veren Dağ Medya’nın kurucu üyesi Pınar Dağ Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine veri ve veri gazeteciliği üzerine eğitim verdi.

23-24 Nisan tarihleri arasında çevrim içi ve 25 Nisan 2018 tarihinde ise haber atölyesinde  Pınar Dağ tarafından gerçekleştirilen veri gazeteciliği eğitiminde,  Dağ veri ile çalışmanın önemine, verinin haber merkezlerinde nasıl hikayeleştirildiğine, veri görselleştirme araçlarının veri gazeteciliği içindeki önemine, veri okuryazarlığına, kime veri habercisi dendiğine, açık veri ile veri haberciliği ilişkisine değindi ve örnek uygulamalarla anlattı.

Dağ, gazetecileri neden veri tabanlı bir geleceğin beklediğini, veri haberciliğinin küçük haber merkezleri tarafından nasıl yapıldığını, nereden başlandığını, veri habercilerinin dünyada pek çok haber merkezi ve iletişim fakültelerinde artık yerleşmiş olan yeni adıyla” modern gazetecilik” adıyla anıldığının altını çizdi. Verinin haberin bir parçası ve önemli bir kaynağı olarak önemine dikkat çekerek açık veri gazeteciliği teknolojilerinin neler olduğunu ve veri okuryazarı olmanın pratik yöntemlerini kısa sunumlar şeklinde anlattı.

Dağ, özet şeklinde bir  veriyi bulma, webden veri kazıma, veri analizi, araç tanıtımı- deneme ve veri görselleştirme yoluyla nasıl sunulabileceğini uygulamalarla gösterdi. Dağ: “Veri kamu yararı taşıdığı için gazetecilerce önemli bir kaynaktır. Günümüzün dijital medyasında bu alana yönelimin artması gerekiyor. Veri ve veri gazeteciliğine merakınız varsa bir de buna çalışma ekleyip ortaya ürün çıkartırsanız bu sizi diğerlerinden bir tık öne taşır.” dedi.

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Pınar Dağ tarafından verilen “Veri ve Veri Gazeteciliği” eğitimi 7 saatlik bir çalışmadan sonra sona erdi.

Muhabir: Pınar Kızıltaş (Mersin)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.