HALK NEREDEN YÜRÜSÜN?

Kaldırımların otopark, caddelerin yaya yolu olarak kullanılması insanları zor durumlarla karşı karşıya bırakıyor.

Karayolları trafik kanunu ve Yönetmeliği’nde belirtilen durumların dışında kalan yerlere araçların park edilmesinin yasak olması sürücüler için bağlayıcı bir neden olmadı. Yasağa rağmen kaldırımlara, kaldırım iniş ve çıkış yerlerine, otopark önlerine park eden araba sahipleri halkı düşünmeden sorumsuz davranışlar sergilemeye devam etti. Ayrıca araç ve tanıtım tabelalarının kaldırımın üzerine konularak yaya geçişini engellediği park yasağına uymayan araçların ambulans ve itfaiye gibi acil müdahale araçlarının geçişine engel olduğu ve otobüs duraklarında park yapan araçlar yüzünden vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmakta zorluk çektikleri günlük yaşamda sıkça rastlanan şeyler oldu.

 

Sürücülerin duyarsızlığını en çok engelli bireyler ve yaşlılar çekiyor.

Toplumumuzda üst geçitler, alt geçitler hemen her yerde yapılır hale gelirken bunlardan yaşlı ve engelli bireylerin yararlanamaması büyük b

ir sorun. Bunun üzerine birde kaldırımlara park edilen araçlar eklenince hayat daha da çekilmez oluyor.

 

İş yeri sahiplerinin çilesi

Özellikle çarşıdaki işletmelerin önlerinde sıkça rastlanan bir durum araç sürücülerinin büyük bir bölümü yayalara öncelik tanıyor elbette lakin kendi yolu varken araçların yolunun kullanılması kabul edilebilir değildir. İşletme sahiplerinin böyle bir suça ortak olmak istemediklerini belirterek dükkân önlerinin yeterli araba alma kapasitesinin dar olmasından dolayı gelen müşterilerinin kaldırımlara park etmek zorunda kaldıklarını söylediler. Konuya sadece kendi açılarından bakmayıp genel olarak hiçbir dairenin ya da ofisin altında düzgün bir otoparkın olmadığını vatandaşın mecburiyetten kaldırama park ettiklerini ifade ettiler.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.