Hasankeyf’e Veda…

Ilısu Baraj Suları altında kalacak olan Batman’ın Antik İlçesi Hasankeyf’te hüzün hâkim. Yeni yerleşkeye taşınma işlemlerinin başladığı ilçede vatandaşlar, mezardaki ölülerini taşıyor.

Tarihi İlçe, Son Demlerini Yaşıyor

Batman’ın Hasankeyf ilçesi, son demlerini yaşıyor. Haziran ayında Ilısu Barajı’na su tutulmaya başlanacak, suyun Hasankeyf’e ulaşması 4 ay sürecek. 2018 yılı sonlarında yok olması beklenen tarihi ilçede ev ve işyerleri tek tek boşaltılıyor. Yeni yerleşkeye taşınan ilçe sakinleri, ölülerini de beraberinde taşıyor. İlçe sakinleri, yakınlarının mezarı başında kepçe ve dozerlerle çalışarak, ölülerini çıkarıyor.

Babasının Mezarını Taşımak İçin Almanya’dan Geldi

27 yıldır Almanya’da yaşayan Hamit Başaran, babasının mezarını taşımak için, doğup büyüdüğü Hasankeyf’e geldi. Başaran, kepçe ve dozerle babasının mezarını kazarak, mezarını Batman şehir merkezine taşıdı.

Babasının ölümünü yeniden yaşar gibi acı çektiğini belirten Başaran “27 yıldır Almanya’dayım. Ara ara Batman’a geliyordum. Ama bu defa, çok hüzünlüyüm. Babamın mezarını Batman’a taşıdık. Sular altında kalmasın diye. Mezardan çıkarıp, yeniden defnetmek, öldüğü ilk gün ki gibi acı verdi bana. Annemin evinde toplandık. Sabaha kadar karanlıkta oturup ağladım. Ben toprağımı satmak istemedim ama buna mecbur kaldım. Köyde toprağını satmayan bir ben kalmıştım, bizlere başka alternatif sunulmadı. İnsanın toprağı olmasa, hiçbir şeyi olmaz Bizim tarihimiz, geçmişimiz yok oldu. Bana nerede doğdun deseler göstereceğim bir toprağım olmayacak artık. Toprağımı bana geri versinler, bana verdikleri paranın iki mislini vermeye hazırım” dedi.

Muhabir: Necla Sönük (Batman)

diğer haberleri:

https://www.bolgemuhabirligi.com/f-batmanda-ozel-gosterim-yapiyor/

https://www.bolgemuhabirligi.com/batmanin-kadin-soforleri/

https://www.bolgemuhabirligi.com/batman-sinema-olsun-diyor/

https://www.bolgemuhabirligi.com/batmanda-cok-dilli-tiyatro/

https://www.bolgemuhabirligi.com/kadina-reva-gorulen-siddet-issizlik-ve-guvencesizlik/

 

 

Petrol Kenti Batman İşsizlikte Birinci

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.