Hasankeyf’in Lal Çığlığı!

Civan Değer

12 bin yıllık tarihi geçmişi olan Batman’ın Antik Kent İlçesi Hasankeyf, son günlerini yaşıyor. Ilısu Baraj Suları altında kalacak olan Hasankeyf, Foto Muhabiri Civan Değer’in açacağı Lal Çığlık isimli fotoğraf sergisine konu olacak.

Tahribat Öncesi Fotoğraflar, Görücüye Çıkıyor

Değer, kazı çalışmaları ve tahribatlar başlamadan önce çektiği Hasankeyf Fotoğraflarını Batman Park AVM’de görücüye çıkaracak. Sergi, 28–29 Mayıs tarihleri arasında açık olacak.

Neden Lal Çığlık?

Her inançtan onlarca medeniyetin değerlerini bağrında barındıran ve Ilısu Barajı ile Dicle Nehrinin suları altında kalacak olan Hasankeyf’e karşı yaşanan duyarsızlığı dile getirmek için sergisine ‘Lal Çığlık’ ismini verdiğini anlatan Foto Muhabiri Değer, “Amacım çoğunlun duyarsızca davrandığı bir süreçte Hasankeyf’in sesi olmak. Antik kentin çığlığını fotoğraflarla anlatacağım. Hasankeyf’i yaşatmak için birçok STK, ciddi emekler harcadı. Bazıları da mücadele görüntüsü verdi. Bu konuda Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, Mimarlar Odası, İHD gibi bazı kurumlar ciddi emekler verdi. Ancak bazı kuruluşlar ise proje hazırlayıp, ödenek kapma çabası gösterdi. Birlikte mücadele edememek ve çıkar çatışması, Hasankeyf’in bugün Dicle nehrinin sularında boğulmasına zemin hazırladı” dedi.

Muhabir: Necla Sönük (BATMAN)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.