Hastaneler temiz olmalıydı değil mi?

Gaziantep Şehit Kamil ilçesinde bulunan İnayet Topçuoğlu Devlet Hastanesi uzun süredir hijyen ve temizlik sorunlarıyla güdemde.

 

Hastane yönetiminin temizliğe gereken önemi vermediği görülüyor. Bir sağlık kuruluşnun temizliği bu denli göz ardı etmesi hastaların şikayetlerinin artmasına neden oluyor. Hastalar ve ziyaretçiler şikayetlerinin dikkate alınmadığını belirtiyor

 

Hastanenin acil servisinde tedavi gören İbrahim Turan ”Bu hastaneye, yakın olmasından dolayı, çok gelmişliğim vardır. Aslında şu an geçen senelere oranla daha temiz olduğunu söyleyebilirim. Maalesef bu yeterli değil. Biz bu durumdan oldukça rahatsızız. Çünkü ne zaman bunun için bir itirazda bulunacak  olsak, personeller tarafından azarlanıyoruz. Yaşanan bu temizlik sıkıntısı farklı şeylere de neden olabilir. Sağlık okumadım, ama mikropların daha hızlı yayılmaya müsait olduğu bir ortam olduğunu biliyorum.  O nedenle temizliğe verilen önemin artmasını istiyorum ” dedi.

Hatice Aslan

Hastanenin eski çalışanlarından Hatice Aslancan ”Geçen sene burda çalışıyordum. Temizlik konusunda her zaman sıkıntılar yaşanıyordu. Hastaların şikayetlerini dinliyorduk her gün,fakat çok da büyük değişimler olmadı. Tedavi olmak için gittiğim birgün çalıştığım seneye oranla aşama kaydettiklerini gördüm. Fakat şikayetler hala devam ediyordu, şikayetçi olanlardan biri de bendim. Çarşaflar çoğu zaman kanlı olarak bırakılıyor. Çarşaflar sabah değişiyor fakat çabuk kirleniyor. Kirlendiği zaman değiştirme gereği duymuyorlar. Çoğu çarşaflar kanlı, terli ve pis durumda. Yerlerde bulunan tıbbi atıklar personeller tarafından çok sıklıkla süpürülmüyor. Arada yapılan temizliğin yeterli olduğunu söyleyemem. Buna acilen son verilmesini umuyorum” dedi.

 

Muhabir:

Sumeyye Turan (Gaziantep Üniversitesi, Gazetecilik bölümü öğrencisi)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.