Hayalperestler İçin  Bir Mekan: Hayalperest

Akın Demirci; hayallerinin peşinden giden ve bugünİzmit’te Hayalleperest adlı dükkanın sahibi olan bir hayalperest. Çizgi roman ve figür satışı yapıyor. Bu işi eğlenerek yaptığı belli olan Akın Demirci, keyif aldığını ve eğlendiğini ifade ediyor. Sadece İzmit’ten değil, pek çok şehirden çizgi roman hayranlarının uğrak noktası olan Hayalperest, sadece bir alışveriş mekanı değil.Dileyenleriçin  çizgi romanlar, filmler ve diziler hakkında sohbet sıcak bir ortam sunuyor.

Çizgi romana ilginin arttığını belirten Demirci, “özellikle genç nesil çok meraklı. Birde bu tarz yerlerin devamlılığı olmalı ki insanlar alışsın. Türkiye’de de çok az var bu tarz yerler. Ülkede bu işi hakkıyla yapan 9-10 yer vardır. İnternet üzerinde kitaplara, filmlere ulaşabilirsiniz, ama insanların bu tarz gidebileceği yer sayısı sınırlı. Bu tarz yerler az olunca bu dükkanın değeri artıyor. Burası meraklısı içindir yoksa İnternet’ten de alınır ama üzerine konuşup paylaşım yapamıyorsunuz. Burada paylaşım gerçekleşiyor. Buraya gelen biri kendi gibi bir başkasını görünce şaşırıyor. Her şehirden gelen arkadaşlar var. Biz eğleniyoruz, eğlenebilecek insanlar gelsin” diyor.

İnsanların çizgi romanlara ilgi göstermesinin nedenlerinden biri olarak “başarabiliriz” duygusunun işlenmesi olduğunu söyleyen Demirci, bu durumu, “çizgi romanlarda ana tema şu: Başarabilirsin, herşeyi yapabilirsiniz, hayat sizi yıldırmamalı. İnsanlara umut aşılıyorlar. Yetimhaneden çıkıyor, özel güçleri oluyor ve insanları koruyor. Mesela yetimhanede bunları okuyan çocuk ‘birgün biz de böyle olabiliriz’ der” şeklinde ifade ediyor.

Demirci’nin çizgi romanlara ilgisi küçükken okuduğu Teksas ve Tommiks ile başlamış.En çok sevdiği çizgi karakterin Superman olduğunun altını çizen Demirci, Superman’ın yerinin kendisi için ayrı olduğunu, onun bir doğruluk temsilcisi olarak karşımızda durmasının kendisini etkilediğini belirtiyor.

Hayalperest gibi bir yer açmak isteyenlere ilk tavsiyesi “eğlenin” olan Demirci, dükkanın kira değil, kendilerine ait olması gerektiğini vurguluyor.Alışverişten mekanından çok öte huzurlu ve mutluluk veren bir mekan yaratmanın daha önemli olduğunun altını çiziyor. Demirci son olarak İyi, Kötü, Çirkin adlı filmden Çirkin karakterinin “Yaşamak için çalışıyorsanız niye ölesiye çalışıyorsunuz” sözünü hatırlatarak “bu sözü çok seviyorum. Çalışıyorsun, kazanıyorsun ama huzurlu ve mutlu değilsin. En büyük sıkıntımız insanların birbirinin ne kadar kazandığına bakıyor olması. Cebinizde 5 lira bile olsa mutlu olun, kitabın pahalı olması bahane olmaz, okuyacak bir şey bulursunuz”.

“Burayı açarken İzmit’te bu kadar çizgi roman hayranı insan olduğunu bilmiyordum” diyen Demirci. insanların yıllarca kalitesiz ürünlere alıştırılmış olduğunu belirtiyor. “Bizim gençliğimizde bu tarz yerler yoktu. Hayalperest’in kıymetini bilmek lazım” diyor.

Muhabir

Murathan Birinci: Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden 2014 yılında mezun oldu. Halen aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

Muhabirin diğer haberleri:

http://www.bolgemuhabirligi.com/1438-2/#comment-15

http://www.bolgemuhabirligi.com/olasi-bir-depremde-durumunda-kocaelinin-alternatif-yollari/

http://www.bolgemuhabirligi.com/kocaelinin-elektrik-faturasi/

http://www.bolgemuhabirligi.com/gencler-icin-bir-siginak-oyun-salonlari/

http://www.bolgemuhabirligi.com/izmitin-acil-durum-toplanma-alanlarini-biliyor-muyuz/

http://www.bolgemuhabirligi.com/gecmise-yolculuk-kullar-antika-pazari/

http://www.bolgemuhabirligi.com/prof-sirin-birbirimizi-anlayarak-ve-destekleyerek-sehir-kimligi-kurabiliriz/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.