İzmit’in Acil Durum Toplanma Alanlarını Biliyor muyuz?

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi ülke olarak unutulmaz acılardan biri olarak yerini aldı. Yaşanan bu doğal afetten dersler alıp gerekli önlemleri almak hem devlet kurumlarının hem de toplumun görevi olmalı. Ancak, her yıl depremin yıldönümünde yapılan anma etkinlikleri sonrası yaşanan ve ders çıkarılması gereken bu afet 1 yıl sonra tekrar hatırlanmak üzere unutuluyor. Bilim insanlarının yaptığı açıklamalar ise Marmara Bölgesi’nde yeni bir depremin beklendiği yönünde. Olası bir deprem sonrası ne tür hazırlıklar yapmalıyız? Mesela bir deprem sonrası şehrin Acil Durum Toplanma Alanları’nı biliyor muyuz?


Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından verilen bilgilere göre Kocaeli İli’nde toplam 1.371.480 m2 alanı kapsayan 332, İzmit’te ise 227.300 m2’lik toplam alanı kapsayan 66 acil toplanma alanı bulunmaktadır. Bu alanların ilçelere göre dağılım bilgileri Kocaeli Afet Müdahale Planının son bölümünde tüm Kocaelililere ilan edilmekte ve planın 127. sayfasından başlayan acil toplanma alanları tablosunda yer almaktadır. Tabloya göre; Başiskele’de 22, İzmit’te 66, Derince’de 28, Gölcük’te 51, Kandıra’da 6, Karamürsel’de 19, Kartepe’de 10, Körfez’de 45, Darıca’da 26, Gebze’de 40, Dilovası’nda 9 ve Çayırova’da 10 tane acil durum toplanma alanı bulunmaktadır.

Ayrıca Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından acil toplanma alanları, ilçe kaymakamlıklarına, ilçe belediyelerine, altyapı kuruluşlarına (İSU, SEDAŞ vs.) ve muhtarlıklara resmi yazıyla gönderilmiş ve bu alanlara altyapı hizmetlerinin (tabelalandırma, su, elektrik) götürülmesine yönelik olarak kurum/kuruluşlara bilgi verilerek yerel aktörlerin sahip çıkmaları ve konuyu takip etmeleri sağlanmaya çalışılmaktadır.

Muhabir:

Murathan Birinci: Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden 2014 yılında mezun oldu. Halen aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.
Muhabirin diğer haberleri:
http://www.bolgemuhabirligi.com/1438-2/#comment-15
http://www.bolgemuhabirligi.com/olasi-bir-depremde-durumunda-kocaelinin-alternatif-yollari/
http://www.bolgemuhabirligi.com/kocaelinin-elektrik-faturasi/
http://www.bolgemuhabirligi.com/gencler-icin-bir-siginak-oyun-salonlari/

Etiketler:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.