Kadına Reva Görülen Şiddet, İşsizlik ve Güvencesizlik

DİSK/Genel İş’in Kadın emeği anketine göre, Türkiye’de kadınlar her gün şiddete maruz kalıyor. Her 10 kadından sadece 3’ü çalışıyor. DİSK/Genel-İş Sendikası Araştırma Dairesi’nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesi hazırladığı “Türkiye’de Kadınlar ve Kadın Emeği” raporu kadınların içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdi. Rapora göre, her gün en az 4 kadın şiddete uğruyor. 2017’de de kadınlar hayatın her alanında eşitsizlik, ayrımcılık, şiddet, cinsel istismara maruz kaldı. Her 10 kadından sadece 3’ü çalışıyor, çalışan kadınların yarıya yakını kayıt dışı. Çocuk yaşta evlendirilenlerin ve çocuk annelerin sayısı artıyor, Türkiye nüfusunun yüzde 49.8’ini oluşturan kadınlar hayatın her alanında eşitsizliğe maruz kalıyor.

Raporda Yer Alan Veriler Ürkütücü

Kadınlar aile içinde, sokaklarda, toplu taşıma araçlarında ya da işyerlerinde tanıdıkları veya tanımadıkları erkekler tarafından hemen her gün şiddete maruz kalıyor. 2017 yılında en az 286 kadın ve kız çocuğu öldürüldü. 101 kadın tecavüze, 248 kadın tacize, 377 kız çocuğuna cinsel istismara ve 418 kadına şiddete maruz kaldı. Bu korkunç tablo sadece resmi kayıtlara geçen olayları kapsıyor.

Çocuk Annelerin Sayısı Artıyor

Türkiye’de resmi rakamlara göre her 10 kadından en az 3’ü 18 yaşının altında evlendirildi. 17 bine yakın kız çocuğu doğum yaptı. Doğum yapan kız çocuklarının 234’ü ise maalesef 15 yaşın altında. Bu çocukların büyük bir kısmı çocuk tecavüzsonucu  doğum yapmak zorunda kaldı. Son olarak Türkiye’de bir hastanede,2017 yılının sadece beşinci ayında yaşları 18’in altında 115 kız çocuğunun hamile kaldığı kamuoyuna yansımıştı. Buna göre hakkında yasal işlem yapılmayanlar hesaba alındığında gerçek sayının daha da fazla olduğu açık..

Kadınların İstihdama Katılım Oranı Düşük, Kayıt Dışı Çalışma Oranı Yüksek

Kadınların çalışma hayatında karşı karşıya kaldıkları en önemli sorun, istidama katılım oranı ve kayıt dışı çalışma oldu. Kadınların istihdama katılım oranı ise 2017 yılı kasım ayında bir önceki yılın kasım ayına göre 1.8 puan artarak yüzde 29.3’e çıktı. 2015 yılında kadınların istihdama katılım oranı yüzde 30.2 idi. Bunda kadınların istihdama katılımına yönelik politikaların yeterli olmamasının yanı sıra kadınlara atfedilen toplumsal rollerin de önemli bir etkisi var. Örneğin 11 milyondan fazla kadın ev işleri nedeniyle çalışma hayatına katılamadığını belirtiyor. 2017 yılı kasım ayı verilerine göre istihdam edilen kadınların yüzde 43’ü kayıt dışı. Ücretsiz aile işçisi her 10 kadından 9’u, kendi hesabına çalışan her 10 kadından 7’si, ücretli maaşlı veya yevmiyeli çalışan her 10 kadından 2’si kayıt dışı çalıştırılıyor. DİSK’in hazırladığı rapora göre, kadınların çalışma hayatında daha güvencesiz olmalarının yanı sıra en temel sağlık, emeklilik gibi haklardan mahrum kalmalarına neden oluyor.

Muhabir:

Necla Sönük (Mersin Üniversitesi)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.