Kadınlar Günü Ve Tarihçesi

“Kadın emeği konusunda gerici unsurların gerici düşüncelere sahip olmaları şaşılacak bir durum değildir.Ancak son derece şaşırtıcı olan sosyalist cephede de kadın emeğine karşı çıkmak gibi yanıltıcı bir görüşe rastlanmasıdır.Sosyalistler şunu bilmelidir ki mevcut ekonomik gelişmede kadının çalışması bir zorunluluktur. Sosyal kölelik ve özgürlük ekonomik bağımlılığa veya bağımsızlığa bağlıdır.”(ClaraZetkın)

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlar. Ancak greve müdahale eden  polis, işçilere saldırıp hepsini fabrikaya kilitler. Olaylar esnasında fabrikadan kaçamayan işçilerden çoğu kadın 129 kişi can verir. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katılır.

Clara Zetkin

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde, 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart gününün “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanması önerisini getirir ve öneri oy birliğiyle kabul edilir.

İlk yıllarda belirli bir zaman saptanmadığından değişen tarihlerde kutlanan “Kadınlar Günü”, 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında 8 Mart olarak belirlenir. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960lı yılların sonunda ABD’de de kutlanmaya başlanır; böylece genel geçerliği de kesinleşmiş olur. Birleşmiş Milletler bu günü “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” olarak belirler.

Türkiye’de ise “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” adıyla ilk kez 1921 yılında kutlandı.12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra 4 yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı.1984’ten itibaren ise, her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediyor.

Kadın Önderleşmesinde Rosa Luxemburg

Marksist düşünür, yazar ve eylemci olan Rosa Luxemburg, Almanya’da sosyal devrimi gerçekleştirmek için tutkuyla mücadele etti. Önce Alman Sosyal Demokrat Partisi’ni, daha sonra da Alman Komünist Partisi’nin kurdu. İktisatçı olan Luxemburg, 1919 yılında Alman askerleri tarafından öldürüldü ve cesedi Berlin’de Landwehrkanal’a atıldı.

Rosa Luxemburg, “kadın sorunu” konusunda feminizm karşıtı bir politika izlemiştir. Kadınların kurtuluşunun koşulunu sosyalizmin inşa edilmesine bağlamıştır. Bununla birlikte kadınların sosyal ve ekonomik hakları için mücadele etmekten geri durmamıştır. Kadınlara “oy hakkı”nı özel bir yazısında savunmuştur.

Politikanın eksenini kadınlar lehine değiştirdiği kesindi Rosa Luxsemburg’un. Cesaretle ve temsil ettiği ideolojiye olan güvenle şöyle söyler düşmana: “Kum üzerine kurulu sizin düzeniniz.” Zira kum üzerine yazılanlar çabuk dağılır. En küçük bir rüzgarla bile kaybolur. Bir başka sözünde “vardım, varım varolacağım” terimleri yer almıştır. Mahkemelerin onu “Kızıl Rosa” diye çağırması boşuna değildi.

Muhabir:

Pınar Kızıltaş (Mersin Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğrencisi/OHO 2017 Katılımcısı.)

Diğer Haberleri:

 https://www.bolgemuhabirligi.com/goz-merkezciliginde-kadin-bedeni/

https://www.bolgemuhabirligi.com/mersin-sebze-halinde-bir-gun/

http://www.bolgemuhabirligi.com/turkiyede-nufus/

http://www.bolgemuhabirligi.com/mersinde-yasayan-son-yorukler-sarikecililer/

https://www.bolgemuhabirligi.com/dijital-medya-gazetecilik-icin-bir-firsat-mi-tehdit-mi/

https://www.bolgemuhabirligi.com/sosyal-medyanin-hayatimizdaki-yeri-tam-olarak-nerede/

https://www.bolgemuhabirligi.com/meude-ii-kore-kultur-gunu/

https://www.bolgemuhabirligi.com/multeci-haklari-icin-medya-ve-sivil-toplum-igam-el-ele/

 

Kaynak:https://www.gzt.com/hayat/8-mart-dunya-kadinlar-gununun-huzunlu-hikayesi-2624625

www.evrensel.net

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.