Kale Projesi’ne Adım Adım

Sivas Kalesi’nin cazibe merkezi haline gelmesi için hazırlanan projede ilk adım atıldı. Proje kapsamında Kale bölgesinde uzun yıllar hizmet veren Selçuk Ortaokulu yıkılmaya başlandı. Şehrin tarihi dokusuna uygun şekilde yapılacak olan projede konaklar, butik oteller, el sanatları çarşısı, hamam, restoranlar vb. turizme yönelik yatırımlar yer alacak.

Tarihi Sivas Kalesi’ni tekrar canlandırmak amacıyla Sivas Belediyesi tarafından kamulaştırılan alanlardaki metruk binaların yıkımı devam ediyor. Proje alanında kalan ve taşınarak başka bir yerde eğitim-öğretime devam eden Selçuk Ortaokulu’nun da yıkım çalışmalarına başlandı.

Şehrin tarihi dokusuna uygun olarak hayata geçirilmesi planlanan Kale Projesi çerçevesinde; konaklar, butik otelle

r, el sanatları çarşısı, hamam, restoranlar, hediyelik eşya dükkânları gibi turizme yönelik faaliyetleri içerisinde barındıracak sosyal tesisler yer alacak.

Tarihi bir Sivas Mahallesi oluşturulması planlan projede yıkım çalışmaları sona yaklaşırken çalışmaların etaplar halinde sürdürülmesi hedefleniyor. Selçuk Ortaokulu’nun bulunduğu alanın projeye dâhil edilmesinin de, tarihi Ulu Cami çevresinin açılmasına ve eserin gün yüzüne çıkmasına fayda sağlayacağı

tahmin ediliyor.

 

Muhabir:

(Burak Yasin Taş Giresun Üniversitesi)

önceki haberleri http://www.bolgemuhabirligi.com/ovacik-okuluna-oyun-salonu-ve-kutuphane/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.