Kentsel Dönüşüm ve Kredi Mahkûmiyeti

Türkiye’de yükselen binalar, en gözde semtlerde alıcılarını bekliyor. Peki yapılmakta olan konut çalışmaları kentsel dönüşüm adı altında mı? Yapılıyor? Bugün sıfır bina almak isteyen bir aile 300-400 milyarı gözden çıkarmalı. Pamuk eller cebe. Satış Yetkilisi Korkmaz, insanların artık konut sahibi olabilmek için hayatlarından kıstığını, 20 yıllık borçların altına girdiklerini, ifade ediyor. 

Konut Satışlarında, En Yüksek Pay İstanbul’un En Düşük Pay İse Hakkari’nin

Konut sektörünün en hızlı geliştiği şehirlerden birisi de Erzurum. Ekonominin büyük bir kısmını inşaat sektörü oluşturuyor. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK)kurumunun tespitlerine göre Türkiye geneli konut satışları 2017 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına %28,8 oranında artarak 140 298 oluyor. Konut satışlarında, İstanbul 23 471 konut satışı en yüksek paya sahip oluyor. Erzurum ise 2017 Eylül ayında 893 toplam konut satışı bulunuyor. Konut satışının düşük olduğu iller sırasıyla 28 konut ile Şırnak,29 konut ile Ardahan ve 35 konut ile Hakkari oldu.

“20 Yıllık Borç Altına Giriyorlar”

Bulutlar İnşaat Satış Yetkilisi Hande Korkmaz, vatandaşların konut sahibi olabilmek için hayatlarından kıstığını,20 yıllık borçların altına girdiklerini anlatıyor. “Bu sene en az 200 konut daire satışı yaptıklarını peşin parayla daire alan kişi sayısının 1 ya da 2 kişi” olduğunu belirtiyor.

Hemen hemen her şehirde caddelerde yürüdüğümüz zaman birçoğumuz yeni yapılan konutların fiyatlarını merak ediyor. Konut fiyatları 100 milyardan başlayarak 300-400 milyar civarına kadar çıkıyor. Mimar Müteahhit (52) yaşındaki Vedat Borulu, 2015 ve 2017 yılları arasında bina fiyatlarda fırlama olduğunu aktarıyor. Borulu, “ Vatandaş çoğunlukla kredi ile iş yapıyor.3+1 daireler 300 milyar civarına çıktı.1 yıldan beridir krediler baya yüksek” diyor.

 Erzurum İnşaat Sektörü ile ekonomisini canlı tutuyor

 Erzurum ekonomisini ayakta tutan iki çeşit gelir kaynağı bulunuyor. Birincisi şehre gelen üniversite öğrencileri ikinci olarak da inşaat sektörüdür. İnşaat Sektörü ekonominin dinamiği, inşaat firmalarının üretmiş oldukları konutlar elbette ki ekonomiği canlı tutacaktır. Bugün konut alımı ihtiyacın yanı sıra vatandaşın yarını için yaptığı yatırımı oluşturuyor. Bu nedenle inşaat sektöründe her keseye uygun konut üretimi önemlidir. Konut fiyatları yüksek olsa bile bu sektör gelecek vaat ediyor.

Muhabir:

Yelda Yılmaz(Atatürk Üniversitesi Gazetecilik öğrencisi/ OHO 2017 Katılımcısı)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.