Kişisel Gelişim Zirvesi

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Kişisel Gelişim ve Dil Becerileri (KİGEL) Öğrenci Topluluğu tarafından “Kişisel Gelişim Zirvesi” gerçekleştirildi.

Education First Eğitmeni Gülce Sakioğlu, TRT Haber Muhabiri Burak Gerçek, ıslak mendilin mucidi Ataman Özbay ve Marka Danışmanı Tuğan Gökçe Oğun’un konuk olduğu etkinlikte yurtdışında eğitim, sosyal hayatta etkili iletişim, girişimcilik ve markalaşma üzerine konuşmalar gerçekleştirildi.

Dünyaca Ünlü iş Adamı olan Ataman Özbay, konuşmasına başlamadan önce 2014 yılında yazdığı ve yaşamını anlattığı kitabı ‘7 Yaşımda Bindiğim Kamyonun Frenleri Patladı ve Hayata Yuvarlandım’ adlı kitabı katılımcılara dağıtıldı. Özbay, başarılı olmaya dair önerilerinden ise şöyle bahsetti;

“Başarının sırrı, doğru karar. İnsanın hayatında verebileceği doğru kararların içerisinde en önemlisi, gençliğinizde sizi bir kademe daha atlatacak olan evlilik. Çünkü bir ömür boyu o evin içerisinde geçiriyorsunuz. Doğru kararların esas sırrı ise tecrübe. Tecrübelerin de sırrı yanlış kararlardır. Hayatınızdaki tecrübeler o kadar önemli ki, ama hayatın esasında ben büyükleri dinlediğim için adam oldum. Hayatınızda idealler belirleyin, karşınıza birisini koyun ve onu kendinize koz görün. O kişiyi geçeceğinizi hayatınıza istikbal olarak koyun. Bu ailenizden veya çevrenizden herhangi birisi olabilir ve ancak böyle başarılı olabilirsiniz.”

Ardından beden dilinin hayatın her alanında pek çok kapıyı açacağını belirterek konuşmasına giriş yapan TRT Haber Muhabiri Burak Gerçek, sunumunda da beden dilinin sosyal hayatımızda nasıl kullanılması gerektiğini ve nerede dikkat edilmesi gerektiğini şöyle dile getirdi;

“Ayaklarınız bir ağacın kökleri gibidir. Eğer sahnede kendinizden emin, duruşunuz dik ve güvende olmazsa kimse sizi dinlemez. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, bir kişi güvenli durduğunda testosteron salgılanmaya başlanıyor ve bu salgılandığı andan itibaren kişinin kendine güveni artmaya başlıyor. Dünyaca ünlü beden dili uzmanı Amy Cuddy diyor ki, ‘Sahnedeki duruşun karşı tarafa verdiğin güven duygusunun çok önemli bir kilometre taşıdır.’ Ve bir tezi var: herhangi bir sunuma çıkmadan önce kollarınızı iki yana açıp durursanız bu size muhteşem bir özgüven sağlar. Bu test edilmiş ve olumlu sonuçlar alınmış bir uygulama. Ben bugünkü sunumumu bitirirken şunu söyleyeceğim, ben dahil hepimizin hayatında inişler çıkışlar olur, olacak da. Ama çok sevdiğim bir cümle var, ‘Umut oldukça her yeni gün yeni bir başlangıçtır.”

KİGEL’e organizasyon için teşekkür ederek konuşmasına başlayan marka danışmanı Tuğan Gökçe Oğun, katılımcılara kariyer hayatını anlattı. “Bugün burada sizinle paylaşacağımız şeyler aslında benim hikâyemden daha çok, benim başarılarımdeğil de sizin hikayelerinizi oluşturmanıza yönelik bir yol olacak.” diyen Oğun, sözlerine şöyle devam etti;

“Çok farklı ortamlara girmek, çok farklı insanları tanımak, bunların getirdiği avantajlardan faydalanmak çok önemli. Steve Jobs’un ‘bir işte başarılı olmak için on bin saat boyunca o işle uğraşmalısınız.’ aklıma gelince şöyle bir hesap yaptığım zaman son yirmi iki yılımda altmış bin saatimi mesleğimde uzmanlaşmaya vermişim. Hayatınızın belki çoğu alanından sıyrılarak, bazı şeylere ayıracağınız zamanlardan feragat ederek çabalamanız gerek. Eğer sizde bir işi başarmak, bir işte zirve olmak istiyorsanız bu düzene uymalısınız.”

EF öğrencilerin hayallerini uluslararası fırsatlara dönüştürüyor

Son olarak, 50 yılı aşkın bir zamandır her yaş, millet ve kökenden insana hayat değiştiren eğitimler sunan EF eğitim kurumu Eğitmeni Gülce Sakioğlu, kurumun faaliyetlerinden ve amaçlarından katılımcılara bahsetti. Öğrencilere dil eğitimini kültürel değişim, akademik başarı ve eğitsel gezilerle birleştiren, hayalleri uluslararası fırsatlara dönüştüren kurslar ve programlar sunun EF, “Hayatta kendi yolunuzu çizmek istiyorsanız, biraz da cesaretiniz varsa, EF size fırsatlarla dolu bir dünyanın kapılarını açar.” misyonuyla da bir çok öğrenciye dil ve kültür bakımından zenginleştirmeye devam ediyor. İlk olarak 1965’de İsveç’te kurulan kurum, günümüzde  hali hazırda 117 ülkede, toplamda 580 okulla öğrencilerin hayallerini uluslararası fırsatlara dönüştürüyor.

 

Muhabir: Almina Karacan

(Gazi Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğrencisi)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.