Kocaeli’nin Elektrik Faturası

Yeni yıl elektriğe yapılan yüzde 8,8 zam ile geldi. Bu zamlar haricinde en büyük tepki ise tüketilen enerji bedelininnin neredeyse iki katı kadar bir fatura ile karşılaşılmasına geliyor. Hane halkı tükettiği enerjinin bedeli üzerine bir o kadar daha vergi ödüyor. Peki Kocaeli’de bir elektrik faturasına yansıyan vergiler neler?

Kocaeli’de örnek bir fatura üzerinden gitmek gerekirse, bir faturada tüketim bedeli haricinde beş farklı bedel ile karşılaşıyoruz.

Tüketim Bedeli (59,02 TL): Bu tüketmiş olduğumuz enerjinin bedeli.

Dağıtım Bedeli (32,55 TL): Bu dağıtımı gerçekleştiren firmaya hizmeti karşılığı ödenen tutar.

TRT Payı (1,18 TL): 59,02 TL’lik tüketim bedeli üzerinden yüzde 2 olarak alınan ve TRT’ye aktarılan pay. Bu payı elektrik tüketen tüm vatandaşlar ödemek zorunda.
Enerji Fonu (0,59 TL): ARGE faliyetlerini desteklemek ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına aktarılmak üzere 59,02 TL’lik tüketim bedeline yansıtılan yüzde 1’lik vergi.

BTV Bedeli (2,95 TL): Belediye Tüketim Vergisi. Tüketicinin abonelik bölgesi içerisinde hizmet veren belediye için tüketim bedeli üzerinden alınan vergi bedelidir.

Buraya kadar olan tüm bedellerin toplam tutarı 96,29 TL yapıyor. Aynı zamanda faturada KDV matrahı olarak görülen bu bedel üzerinden yüzde 18 KDV alınıyor. Bu ise 17,33 TL’sınaye denk geliyor. Böylece toplam fatura tutarı 113,62 TL oluyor. Sonuç olarak; tüketmiş olduğunuz enerjinin bedeli
59,02 TL olmasına rağmen bu bedel üzerine eklenen vergiler ile faturanız 113,62 TL’ye ulaşmış oluyor.

Muhabir:

Murathan Birinci (Kocaeli Üniversitesi  Gazetecilik Yüksek Lisans) 
diğer haberleri:

http://www.bolgemuhabirligi.com/1438-2/#comment- 15

http://www.bolgemuhabirligi.com/olasi-bir-depremde-durumunda-kocaelinin-alternatif-yollari/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.