“Koku ve Şehir”  Sergisi Ankara’da

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) ve Erimtan Müzesi’nin yeni sergisi ‘Koku Ve Şehir’ Ankara’da sanatseverlerle buluştu.

Erimtan Müzesi’nde, 6 Ocak-31 mart tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayan sergiye ilgi oldukça büyüktü. Sergi, ziyaretçileri bir zaman Anadolu topraklarında yaşamış medeniyetlerin tarihsel koku dünyasını keşfetmesi amacıyla yapılmış.

Daha önce de Koç Üniversitesi ANAMED ile MG International Fragrance Company (MG Gülçiçek) işbirliğinde ilk kez İstanbul’da sergilenen “Koku ve Şehir Sergisi”, bu kez Ankaralılarla buluştu. Kokuların tarihsel hikayelerini anlatan sergi; antik dönemden başlayarak Anadolu uygarlıklarının kokularını ele alıyor.Sergide kahve, nane, kolonya gibi günümüzün hakim kokularından pek çok örneğin yanı sıra geçmiş dönemlerin esintilerini taşıyan safran, buhur ve amber gibi birçok kokunun da aralarında yer aldığı 50’yi aşkın koku bulunuyor.

Serginin küratörlüğünü Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Lauren Nicole Davis, tasarımını ise PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal) üstlendi. Sergide yer alan kokular MG Gülçiçek International Fragrance Company tarafından hazırlandı. Farklı kültürlerin tören ve geleneklerine ait kokuları ele alan sergi, antik dönemden günümüze kadar olan sürede Anadolu’da öne çıkan kokuların yanı sıra Bizans döneminden itibaren İstanbul’un kokularını da ziyaretçilerle buluşturdu.

Özel olarak geliştirilen mekanik düzeneklerle kokuların deneyimlenebileceği serginin farklı bölümlerinde, tarihte kullanılan güzel kokuların yanı sıra daha önce deneyimlemediğiniz kokular da yer alıyor. Koku algısı, tat, koku ve bellek arasındaki ilişki gibi sorulara da cevap veren sergide ziyaretçiler sergi boyunca edindikleri deneyimi sınama fırsatı da bulacaklar. Sergide, Gülsha’nın katkılarıyla Osmanlı’dan günümüze gelen geleneksel kokuların nasıl üretildiği ve saklandığı anlatılırken özel koleksiyonlardan seçilen objeler, parfüm ve kolonya şişeleri de yer alacak.

Uluslararası esans üreticisi ve yüzde yüz yerli sermayeli MG International Fragrance Company (MG Gülçiçek), kuruluşu 1961’den bu yana tarihi bilince olan hassasiyeti, şehir kültürü ve sanat dostu kimliğiyle projeleri destekliyor. Türkiye’de esans kullanan üreticilerin yüzde 80’ine ürün tedarik eden MG International Fragrance Company Kurumsal İletişim Müdürü Duygu Beşbıçak, Koku ve Şehir Sergisi’nin hayata geçmesine katkı sağladıkları için mutluluk duyduklarını söyledi.

Serginin son bölümde ise ziyaretçiler kişisel deneyimlerini yaşayabilecekleri bir alana ulaştı. Bu bölümde koku testiyle karşılaşan ziyaretçiler, sergi boyunca edindikleri deneyimi “kör test uygulama alanında”  sınama fırsatı buldu.

Muhabir: Almina Karacan (Ankara)

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.