Malala’nın 21. Yaş Günü Kutlanıyor

Taliban rejimine karşı duruşuyla dünyada eğitim hakkı elinden alınan kız çocuklarının sesi olarak bilinen Malala Yusufzay bugün 21 yaşına giriyor. Kız çocuklarının okutulması için kampanyalar yürüterek dünya barışına katkı sağlayan projelere imza atan, en genç Nobel Ödülü sahibi olma özelliğine sahip Malala Yusufzay, Türkiye’de kurulan MALALA FONU ile de Suriyeli kız çocuklarının okumasına öncülük yapıyor.

İGAM kurucusu Metin Çorabatır

Yaklaşık 4 milyon mülteciyi ağırlayan Türkiye’de kız çocuklarının okula gitmeleri için çalışmalar yapan Gulmakai Ağı, Malala Fonu’nun, kız çocuklarının eğitimde büyük engellerle karşılaştığı ülkelerde çalışan, eğitim savunucularına destek sağlayan bir girişimidir. Dünyada Gulmakai şampiyonları arasına giren ve 2018’de Gulmakai Şampiyonu seçilen İGAM kurucusu (İltica ve Göç Araştırma Merkezi) Metin Çorabatır, Malala Yusufzay’ın 21. yaş gününü kutlayarak, “Malala Fonu ile Türkiye’deki Suriyeli mülteci kızlarımızın eğitim hakkının yaygınlaştırılması, eğitime daha fazla erişimin sağlanması için mücadele ediyoruz. İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi’nin (İGAM) hazırlayacağı raporu temel alarak bu savunuculuğu yapmaya devam edeceğiz” dedi. Çorabatır aynı zamanda Suriyeli mülteci kız çocuklarının eğitim hakkından yararlanmaları için ailelerle ortak çalışma yapacaklarının altını çizdi. Orta öğretimin önemi hakkında ailelere ulaşarak ve mülteci hizmetleri hakkında bilgi içeren bir mobil uygulamayı kullanarak bu konuda farkındalık yaratacağız.” dedi.

3 yıl boyunca devam edecek proje Türkiye’de Suriyeli çocuk ve gençlerin eğitime katılımının artırılması özellikle de kız çocuklarının eğitim haklarındaki savunuculuğunu yapmak amacıyla çalışmalarına başladı. Malala Fonu, çocukların eğitime katılımı eğitime devam etmeleri ve okul başarılarının artması için ailelere, topluma ve ilgili tüm paydaşlara eğitimin gerekliliği konusunda savunucu çalışmaların yapılmasını üstlenmiştir. Bugün dünyanın birçok yerinde Malala’nın doğum günü kutlanırken İGAM ekibi olarak bizler de Malala’nın 21.yaş gününü kutlamaktan onur duyarız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İGAM

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.