Mersin Sebze Hali’nde Bir Gün

Mersin’in Akdeniz ilçesinde gıda üretim ve dolaşımının büyük bir bölümünün yer aldığı sebze meyve Hal’indeyiz.Hallerbirçok meyve, sebze ve bakliyat vb. Ürünün satıldığı yerler olarak başta kadın ve çocuk olmak üzere fiziksel emeğe dayalı yerler. Bahçe ve tarlalardan gelen ürünler birçok emekçi tarafından paketlenerek ülkenin dört bir yanına ve yurtdışına gönderilmek üzere araçlara  yükleniyor. 

Hemen hemen kent ve kasabada  bulunan ve o kentteki bütün meyve, sebze ile bakliyat ürünlerinin toplandığı bir merkez olan sebze halleri büyük bir emek sahasıdır. Akdeniz bölgesinin merkezinde konumlanması, elverişli iklimi ve geniş bir limana sahip olması nedeniyle Mersin bu konuda önemli bir merkez konumunda. Mersin sebze halinde paketleme kısmında kadın ve çocuklar, yükleme ve depolama kısmında ise gençler çalışıyor. Görüşme yaptığımız emekçiler haldeki durum ve sorunları anlatırken son zamanlarda sayıları giderek artan Suriyeli çalışanlara da dikkat çektiler. Öte yandan halde çalışna çok sayıda çocuk oldukça ağır işlerde çalıştırılıyor

“Burada en önemli şey hızlı olmaktır!”

Hal’de paketleme işinde çalışan ve arta kalan boş zamanlarda da erik satıcılığı yapan E.A. (14) “Toplanıp getirilen erikleri bizler burada paketliyoruz. Bizler burada en çok işbölümüne dikkat ediyoruz. Ama burada daha da önemlisi hızlı olmaktır. Hızlı olmazsanız çalışamazsınız.” diyor.

Çalışan Kadın Her Yerde

Halde çalışan kadınların sayısı da bir o kadar fazla. Bu kadınlar genelde paketleme alanında çalışıyor Çoğu kadın da aile gelirine katkı için eşiyle birlikte çalışıyorMersin Hali’nde çalışan ve ismini vermek istemeyen bir kadın işçi ise çalışma alanındaki zorlukları şöyle aktarıyor: “Yaklaşık iki senedir halde çalışıyorum. Genelde paketleme işi yapmaktayım. Çoğu zaman kendi bulunduğum alanda tek çalışıyorum. Bu gerçekten zordur. Saatlerce hiç dinlenmeden paketleme yapıyorum”diyor.

“Halde başka kadınların da çalışması beni işime motive ediyor”

Kadının iş yaşamında ataerkilzihniyet yüzünden birçok zorlukla karşılaştığını biliyoruz. Haller her türlü zor ve baskıya rağmen kadın, kendini iş yaşamında var etmeye ve çalışığı yerler.iyor. Ayşe D. isimli kadın işçi bu konuda karşılaştığı sorunları şöyle dile getiriyor: “Ben kadın olarak kendi açımdan çalışmak zorundayım. Ama burada başka çalışanların olması beni bu işe teşvik etti. Açıkçası ilk zamanlarda bir çekinme utanma olayı bende de oldu. Eminim ki birçok kadında da olmuştur. Ben gün geçtikçe burada çalıştıkça ve çalışan kadınları gördükçe motive oldum. Bazı erkekler bize bu konuda farklı yaklaşıyorlar. Yalnız ben kimseye aldırış etmiyorum ve sadece işime odaklanıyorum”diyor

Halde edindiğimiz bilgilere göre; ürünler genelde pazar günlerinde veya 1-2 gün öncesinden satın alınmaktadır. Hal, birçok kesimden insanın uğrak yeri haline gelmiş.alışverişin yanı sıra ülke gündeminin de  tartışıldığı bir alandır. Tarımda uygulanan yanlış politikalardan söz ediliyor.Hem iklim ve mevsim koşullarıhem de ülkenin ekonomik  şartları nedeniyle  Haldeki fiyatlar ise çok çabuk değişim gösteriyor. Fiyatı belirlenecek ürünün o yıl ve ya o ay ki üretim durumu da fiyatı en çok  etkileyen unsur.

Son olarak Halde yoğun bir emek sömürüsü dikkat çekiyor. Çocuk işçi sayısı oldukça fazla, çalışma saatleri uzun ve çalışma şartlarları çok kötü. Hal çalışanları yetkililerin bir an önce halde çalışma saatleri, çalışma koşulları, çocuk işçiler ve haklarının güvence altına alınmasını talep ediyor.

MUHABİR:

Pınar Kızıltaş (Mersin Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğrencisi. OHO 2017 katılımcısı)

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.