Mersin Tıp Öğrencileri Birliği’nden “Kanserle Dans” Konferansı

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkan Saylan Konferans Salonu’nda Kanser Haftası kapsamında “Kanserle Dans” adlı konferans gerçekleştirildi.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkan Saylan Konferans Salonu’nda Mersin Tıp Öğrenciler Birliği, Mersin Kanserle Dans Derneği ve A-bab Mersin işbirliğiyle“Kanserle Dans” konferansı düzenlendi.

Yard. Doç. Dr. Yasemin Yuyucu-Karabulut

Türkan Saylan Konferans Salonu’nda gerçekleşen “Kanserle Dans” konferansının açılış konuşmasını Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Uzmanı Yard.Doç.Dr. Yasemin Yuyucu-Karabulut yaptı.Yuyucu-Karabulut konuşmasına kanserle ilgili kısa bilgi vererek başladı. Kanserin 21.YY’da en önemli sağlık sorunu olduğunu, kalp hastalıklarının bile önüne geçtiğini, en önemli noktanın insanlara hasta olmadan ulaşabilmek olduğunu belirtti. Kanser haftasının tarihine de kısaca değinen Karabulut:”Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu kuruldu, ardından da 1956 yılında “Kanser Haftası” kutlanmaya değil, icra edilmeye başlandı.” dedi. Patoloji anabilim dalının çalışmalarına da değinen Karabulut,doğru bilinen bir yanlışa vurgu yaparak patoloji alanınınsadece bazı tıbbi incelemeleri değil, her türlü tıbbi incelemeyi yaptığını, bu süreçte hasta raporlarının geç çıkabileceğini, dolayısıyla sabırlı olunması gerektiğinin altını çizdi.

“Vücudunuzun Sizinle Konuşmasına İzin Verin”

Tıp biliminin aktif bir bilim olup sürekli değişebilmesine karşın, kansere yol açan nedenlerin çok değişmediğini söyleyen Yuyucu-Karabulut, aniden başlayan iştahsızlık, nedensiz kilo kaybı, inatçı yüksek ateş, artan yorgunluk, yutkunma problemi, kronik ses kısıklığı, nedeni bilinmeyen ağrılar, idrarda veya dışkıda kan görülmesi,akıntı, makatta kanamave  kapanmayan yaraların kanserin belirtileri olabileceğini söyledi. Karabulut, kansere yol açan nedenlerin %20’sinin kalıtsal, %80’inin çevresel faktörlerden kaynaklandığını belirtti. Erkeklerde prostat ve akciğer kanserinin, kadınlarda ise meme ve rahim kanserinin birinci sırada olduğunu söyleyen Karabulut:“Erken tanı ve tedaviyle bu tehlike %90-95 oranında azaltılabilir, yeter ki vücudumuzun bizimle konuşmasına izin verelim.” dedi.

“Hasta Haklarının Korunması da Önemli”

Konferansın bir diğer konuşmacısı Kanserle Dans Derneği Mersin temsilcisi Sevgi Gülseren, derneğin kurulma aşamasından bahsetti. Gülseren: “Derneğin gönüllü üyesiyim, 2012 yılında blog ve facebook sayfalarıyla yola çıktık, bugün 120 bin takipçi sayımız var gittikçe büyüyoruz.”dedi. “Peki bizler ne yapıyoruz ? Etkinlikler yapıyoruz, söyleşiler düzenliyoruz, youtube sayfamız da var, bu sayede belirli bir süre tedavi gören hastalarımız bize ulaşabiliyor. Ama asıl olan hastalıkla hiç tanışmamış kişilere ulaşabilmek, bu noktada hasta haklarının korunması da önemli. Daha da önemlisi sağlık politikaları geliştirebilmek. Bu dernek sayesinde bizler dayanışmayı birlikteliği öğrendik. Hastalık evre -1 iken kaybettiğimiz hastalar oldu, hastalık evre -4 iken hala hayata tutunan hastalarımız daoldu.”dedi. Kansere yakalandığı dönemi de anlatan Gülseren:“Bana kanser olduğum söylendiğinde birinin omzuma dokunup geçecek demesini bekledim, ama o el omzuma değil, yüreğime dokundu. Yeter ki destek adil ve düzgün olsun ancak bu sayede kanserle dans edebilmeyi öğrenebiliriz.”dedi.

Muhabir: Pınar Kızıltaş (Mersin)

Diğer Haberleri:

 https://www.bolgemuhabirligi.com/goz-merkezciliginde-kadin-bedeni/

https://www.bolgemuhabirligi.com/mersin-sebze-halinde-bir-gun/

http://www.bolgemuhabirligi.com/turkiyede-nufus/

http://www.bolgemuhabirligi.com/mersinde-yasayan-son-yorukler-sarikecililer/

https://www.bolgemuhabirligi.com/dijital-medya-gazetecilik-icin-bir-firsat-mi-tehdit-mi/

https://www.bolgemuhabirligi.com/sosyal-medyanin-hayatimizdaki-yeri-tam-olarak-nerede/

https://www.bolgemuhabirligi.com/meude-ii-kore-kultur-gunu/

https://www.bolgemuhabirligi.com/multeci-haklari-icin-medya-ve-sivil-toplum-igam-el-ele/

https://www.bolgemuhabirligi.com/kadinlar-gunu-ve-tarihcesi/

https://www.bolgemuhabirligi.com/57-yasinda-bolum-birincisi-muslum-kaya/

https://www.bolgemuhabirligi.com/parami-yonetebiliyorum-projesi-ogrencilerle-bulustu/

https://www.bolgemuhabirligi.com/sokaktan-sanal-gerceklige/

https://www.bolgemuhabirligi.com/mersinde-cinsel-siddet-alaninda-hak-temelli-habercilik-egitimi/

https://www.bolgemuhabirligi.com/frida-mersin-devlet-opera-ve-balesinde/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.