Mersin’de Hak Temelli Habercilik Eğitimi

Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde, amacı adıyla özdeşleşen ve hak temelli çalışan bir oluşum olan Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (CŞMD), Gazeteciler Cemiyeti ve Muamma LGBT işbirliğiyle “Dilimizi Dönüştürüyoruz: Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik” eğitimi gerçekleştirildi.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde 2 gün süren Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği tarafından düzenlenen “Dilimizi Dönüştürüyoruz: Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik” eğitimi, 31 Mart’ta farklı meslek gruplarından katılımcılarla,1 Nisan’da ise medya çalışanları, öğretim görevlileri ve iletişim fakültesi öğrencileriyle gerçekleştirildi. Eğitimde cinsel şiddetin tanımı, biçimleri, kavramlar ve mitler, cinsel istismara koruyucu-önleyici yaklaşım, çocuklar için onay kavramı, toplumsal cinsiyet temelli şiddet, flört şiddeti, güvenli ilişki cinsel şiddet alanında hak temelli yayıncılık, hayvana yönelik cinsel şiddet, türcülük ve cinsiyetçilik vb. konular tartışılarak, uygulamalar ve haber analizleri yapıldı.

“Koruyucu, Önleyici Çalışmaları Arttırıyoruz”

CŞMD olarak amaçlarının cinsel şiddeti azaltmak olduğunu söyleyen eğitmen Şehlem Kaçar, cinsel şiddetin cinsellik olmadığını ve şiddete maruz bırakılan kişiye inanılması gerektiğini söyledi.

ÇŞMD cinsel şiddetten hayatta kalanların haklarına ve ihtiyaçlarına yönelik hizmet ve destek veren kişi kurum ve sivil toplum örgütlerinin kapasitelerini güçlendirici içerik çalışmaları da yapmaktadır. Bunlar arasında eğitim alanında çalışan meslek uzmanlarının çocuk ve gençlerle çalışabileceği eğitim materyalleri üreterek koruyucu önleyici çalışmaların artmasına katkı sunma; kurum ve kuruluşlara taciz ve şiddeti önleme politika metinleri hazırlama süreçlerinde danışmanlık desteği sayılabilir.

Cinsel şiddet alanında asıl değiştirilmesi ve geliştirilmesi gerekenin dil ve yaklaşım olduğunu belirten Kaçar’a göre CŞMD,  cinsel şiddetle ilgili toplumda dönüştürücü bir etki yaratan, bilinç ve farkındalık geliştiren, şiddetten hayatta kalanları şiddete tanık olanları güçlendiren bir iletişim dili ve yaklaşımının oluşması için kavramsal tartışmaları yürütmekte, görsel ve bilgilendirici içerikler geliştirmektedir.  Kaçar ayrıca “etkin sosyal medya kullanımı röportajlar, düzenli yayınlar bültenler katıldığımız etkinlikler yürüttüğümüz kampanyalar ürettiğimiz görsel materyaller aracılığıyla bu dil ve yaklaşımı yaygınlaştırmalıyız. ”dedi.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği tarafından düzenlenen “Dilimizi Dönüştürüyoruz: Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik” eğitimi katılımcılara katılım belgelerinin verilmesiyle sona erdi.

Muhabir: Pınar Kızıltaş (Mersin)

Diğer Haberleri:

 https://www.bolgemuhabirligi.com/goz-merkezciliginde-kadin-bedeni/

https://www.bolgemuhabirligi.com/mersin-sebze-halinde-bir-gun/

http://www.bolgemuhabirligi.com/turkiyede-nufus/

http://www.bolgemuhabirligi.com/mersinde-yasayan-son-yorukler-sarikecililer/

https://www.bolgemuhabirligi.com/dijital-medya-gazetecilik-icin-bir-firsat-mi-tehdit-mi/

https://www.bolgemuhabirligi.com/sosyal-medyanin-hayatimizdaki-yeri-tam-olarak-nerede/

https://www.bolgemuhabirligi.com/meude-ii-kore-kultur-gunu/

https://www.bolgemuhabirligi.com/multeci-haklari-icin-medya-ve-sivil-toplum-igam-el-ele/

https://www.bolgemuhabirligi.com/kadinlar-gunu-ve-tarihcesi/

https://www.bolgemuhabirligi.com/57-yasinda-bolum-birincisi-muslum-kaya/

https://www.bolgemuhabirligi.com/parami-yonetebiliyorum-projesi-ogrencilerle-bulustu/

https://www.bolgemuhabirligi.com/sokaktan-sanal-gerceklige/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.