Mor süpürgeli kadınlardan oto yıkama

Mersin Yenişehir’de, Anka Üreten Kadın Derneği’nin desteklediği sığınma evlerinden gelen ya da daha önce şiddete maruz bırakılmış 5 kadın toplumsal cinsiyet odaklı meslek algısını yıkıyor. ”Mor Süpürge Oto Yıkama” adıyla dernek tarafından patronsuz ve dayanışma temelli iş anlayışıyla hayata geçirilen  projede sığınma evlerinden gelen ya da daha önce fiziksel ve cinsel şiddete maruz bırakılmış kadınlar istihdam ediliyor.

Çoğunlukla erkeklerin çalıştığı oto sanayi sektöründe kadın istihdamının artması ve dezavantajlı kadınlara yeni istihdam alanı sağlamak amacıyla hayata geçirilen Mor Süpürge Oto Yıkama Merkezi Yenişehir İlçesi Batıkent Mahallesinde hizmete açıldı. Özellikle kadınların istihdamının arttırılması amacıyla planlanan ve yönetiminden personeline kadar 5 kadının çalıştığı Mor Süpürge Oto Yıkama Merkezi, ilk haftasında hem kadın hem de erkek müşterilerden geçer not aldı.

 

Mor Süpürge’de sadece oto yıkama hizmeti verilmiyor. Kültürel ve sosyal etkinliklerde yapılıyor. Anka üreten kadın derneği ayrıca  toplumda down sendromlu bireylere karşı oluşan ön yargıyı  bertaraf etmek ve down sendromlu bireylerinde istihdamını arttırmak için  minik bir down kafe açmayı düşünüyor.

Kaynak: Mersin Portal

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.