Olası Bir Depremde Durumunda Kocaeli’nin Alternatif Yolları

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin yol açtığı acı ve yıkımdan ders çıkarmak ve  gerekli önlemleri almak hem devlet kurumlarının hem de toplumun görevi. Kocaeli bölgesi için  bir  afet esnasında zarar gören otoyollara karşı alternatif güzergahları derledik.

Başta doğal afet bölgesinde bulunanlar olmak üzere  herkes için  bir doğal afet anında hazırlıklı olmayı sağlayacak bilgileri bir kenarda hazır bulundurmak gerekir.  Olası bir depremde zarar görecek otoyollara karşı, alternatif yolları bilmek afet sonrası daha hızlı hareket ederek hayat kurtarmamızı sağlayacak bir öneme sahip.

Bilindiği üzere Kocaeli, önemli bir geçiş yolu üzerinde. İstanbul-Ankara’yı birbirine bağlayan TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu, Kocaeli’yi Yalova, Bursa ve tüm Anadolu’ya bağlamaktadır.

Kocaeli Afet Müdahale Planı’nın 16. sayfasında Kocaeli alternatif karayolu ulaşım haritası yer alıyor. TAMP-Kocaeli Ulaşım Altyapı Hizmet Grubu tarafından hazırlananharitabir deprem sonrası otoyol ve D-100 karayolunun hasar görmesi durumunda kara ulaşımının aksamasını önleme amacı taşımaktadır.

Kocaeli Alternatif Ulaşım Haritası’na göre:

1) İstanbul’a gidiş Kandıra üzerinden Ağva istikametine doğru devam eden yoldan sağlanacaktır.

2) İstanbul’dan geliş eski İstanbul yolu üzerinden sağlanacaktır. (varsa bu yolun numarasını koyalım mı)

3) İzmit-Sakarya-Bolu istikametinde ulaşımın kapanması durumunda Ankara ile karayolu bağlantısı İzmit-Sapanca-Bilecik-Eskişehir-Ankara güzergahından da sağlanacaktır.

4) Bolu ile bağlantı ayrıca Bolu-Akçakoca-Karasu-Kandıra-İzmit güzergahından sağlanabilecektir.

5) Yalova istikametine doğru gidiş Maşukiye-Bahçecik-İhsaniye-Akçat üzerinden sağlanacaktır.

6) Bursa ile karayolu bağlantısının kesilmesi durumunda ulaşım İzmit-Sapanca-Pamukova-İznik güzergahından da sağlanacaktır.

 

Muhabir:

Murathan Birinci :Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden 2014 yılında mezun oldu. Halen aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.