‘Paramı Yönetebiliyorum Projesi’ Öğrencilerle Buluştu

Mersin Üniversitesi Uğur Oral Kültür Merkezi’nde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Habitat Derneği ve Visa Europe ortaklığında uygulanan “Paramı Yönetebiliyorum Projesi” kapsamında düzenlenen “Bireyler İçin Finansal Okuryazarlık” eğitimi gerçekleştirildi.

‘Bireyler İçin Finansal Okuryazarlık’ eğitiminin açılış konuşmasını Mersin Üniversitesi Ekonomi Topluluğu başkan yardımcısı Murat İzgüç yaptı. İzgüç, Ekonomi Topluluğu olarak yeni kurulduklarını, kısa sürede gelişme gösterdiklerini,bazı kurumlarla anlaşma aşamasında olduklarını, Nisan ayında ise büyük zirve gerçekleştireceklerini aktardı. Konuşmanın ardından eğitime başlayan Habitat Finansal İş Programı “Paramı Yönetebiliyorum Projesi” gönüllü eğitmeni Ayşe Tosun, öncelikle eğitimlerinin amacını dile getirdi.

Gönüllü Eğitmen Ayşe Tosun

Projenin amacının sürdürülebilir kalkınmaya destek olarak, ülkedeki gençlerin finansal anlamda bilinçlenmesi ve bu konuların müfredata girmesini sağlamak olduğunu söyleyen Tosun,”Türkiye’de ilk defa kamu özel sektör ve sivil toplum kuruluşu biraraya gelerek kalkınmaya destek olmaya kalkıştılar” dedi.Finansal okuryazarlık kavramınıbireyin parayı kullanmayı öğrenmesi, etkili karar vermesinin süreci” olarak açıkladı..”dedi. Eğitimlerinin amacından sonra eğitim konularının; hedef, bütçe, harcamalar, birikimler, yatırımlar, borçlar olduğunu açıklayan Tosun:” Para mı bizi yönetiyor biz mi parayı yönetiyoruz?.” sorusunu dinleyicilere yöneltti. Dinleyicilerin: “Para bizi yönetiyor, biz de parayı yönetiyoruz.” cevabına ek olarak, paranın bizi hedefimize ulaştıran bir amaç değil,araç olduğunu, biz yoksak paranın da olmadığını dolayısıyla paranın öneminin aslında bizim onu nasıl konumlandırdığımıza bağlı olduğunu belirtti.Eğer hedeflerimiz varsa bunları gerçekleştirmek için plan yapmamız gerektiğini ama herşeyden önce ulaşılabilir bir hayalimizin olması gerektiğinin altını da çizdi. Planın sağlıklı uygulanabilmesi anlamında da “önceliklerimize göre harcamalarda bulunmamız gerekiyor” dedi.

Harcamalarda nakit, banka kartı ödemelerinin işleyişi hakkında da bilgi veren Tosun,kredi kartı harcamalarında planlı olmamız gerektiğini, eğer kredi kartı borcumuz varsa borç ödenene kadar harcama yapmamamız gerektiğini ve ikinci bir kredi kartına ihtiyaç duymamamız gerektiğini söyledi. Alışverişte 10 saniye kuralının çok önemli olduğunu, bu 10 saniye içerisinde harcamalarımıza istek mi -ihtiyaç mı? doğrultusunda bir karar vermemiz gerektiğini söyledi.Tasarruf etmenin sadece az harcamak olmadığını dile getiren Tosun, “herşeyden önce aile bütçenizi bilin ve aile bütçenizden haberdar olun ailenizin bütçe danışmanı siz olun” dedi.

‘Paramı Yönetebiliyorum Projesi’ kapsamında düzenlenen ‘Bireyler İçin Finansal Okuryazarlık’eğitimi, eğitime katılan dinleyicilere katılım sertifikalarının verilmesiyle sona erdi.

Muhabir: Pınar Kızıltaş (Mersin)

Diğer Haberleri:

https://www.bolgemuhabirligi.com/goz-merkezciliginde-kadin-bedeni/

https://www.bolgemuhabirligi.com/mersin-sebze-halinde-bir-gun/

http://www.bolgemuhabirligi.com/turkiyede-nufus/

http://www.bolgemuhabirligi.com/mersinde-yasayan-son-yorukler-sarikecililer/

https://www.bolgemuhabirligi.com/dijital-medya-gazetecilik-icin-bir-firsat-mi-tehdit-mi/

https://www.bolgemuhabirligi.com/sosyal-medyanin-hayatimizdaki-yeri-tam-olarak-nerede/

https://www.bolgemuhabirligi.com/meude-ii-kore-kultur-gunu/

https://www.bolgemuhabirligi.com/multeci-haklari-icin-medya-ve-sivil-toplum-igam-el-ele/

https://www.bolgemuhabirligi.com/kadinlar-gunu-ve-tarihcesi/

https://www.bolgemuhabirligi.com/57-yasinda-bolum-birincisi-muslum-kaya/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.