Sağlık Çalışanlarına İşaret Dili Eğitimi

Sivas Belediyesi tarafından sağlık çalışanlarına işaret dili eğitimi verilecek. Engelli vatandaşların sağlık hizmetlerine daha iyi erişmesi için uygulanan eğitim, sağlık personellerine verilecek olan 3 aylık eğitim sonunda tamamlanacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, bu eğitim sayesinde engelli vatandaşlarının sağlık hizmeti alırken yaşadığı iletişim kopukluğunu daha iyi sağlayacağını belirtti.

Engelli bireylerin sağlık hizmetine erişimini kolaylaştırmak ve oluşabilecek iletişim sorununu ortadan kaldırmak amacıyla Sivas Belediyesi tarafından sağlık çalışanlarına işaret dili eğitimi düzenlenecek.

Cumhuriyet Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sağlık-Sen’in paydaş oldukları programda hastane çalışanlarına verilecek eğitimlerin ardından, işitme engelli bireylerin sağlık hizmetinde yaşadıkları sorunların ortadan kalkması planlanıyor. Sivas Devlet Hastanesinde gerçekleşen işaret dili eğitimi tanıtım programına Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Cumhuriyet Üniversitesi Engelliler Birimi Sorumlusu Prof. Dr. Recep Toparlı, Sağlık- Sen Sivas Şube Başkanı Efe Zileli, sağlık çalışanları ve işitme engelli vatandaşlar katıldı.

Kurumlar Arası İş Birliği Önemli

Tanıtım programına katılan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özyadın, kurumlar arası iş birliğinin öneminde bahsederek verilecek eğitimin sağlık personelleri ve işitme engelli vatandaşlar adına önemli bir proje olduğunu söyledi.

Özaydın, “Kurumlar arası iş birliği Sivas’ımızda çok üst düzeyde. Bugün de bu iş birliğinin bir meyvesini alıyoruz. Toplumun en mağdur kesimleri engellilerdir. Özellikle işitme engelliler ise sıkıntılarını anlatmakta büyük zorluklar yaşıyor. Hastaneye geldiği zaman derdini, sıkıntısını anlatamıyor. Bu sorunu çözmek için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Sağlık Hizmetindeki Engeller Kaldırılıyor

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Engelliler Birimi sorumlusu ve Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, işitme engelli bireylerin günlük hayatta büyük zorluklar yaşadıklarına dikkat çekerek bu eğitim sayesinde sağlık hizmeti alırken oluşan iletişim probleminin ortadan kalkacağını ifade etti. Toparlı, benzer bir çalışmaların daha önce CÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde yapıldığını söyledi.

Sağlık-Sen Şube Başkanı Efe Zileli de, engelli bireylerin mağduriyetine dikkat çekerek, “Bu mağduriyeti en aza indirgemek için işaret dili eğitimini düzenlemeye karar verdik. Programa katılan üyelerimize çok teşekkür ediyorum, inşallah bu eğitimler hayırlı neticeler verecektir.” şeklinde konuştu.

İşaret dili eğitmeni Mustafa Epik tarafından verilen eğitimler 3 ay boyunca devam edecek.

NOT: Fotoğraflar Sivas Belediyesi Basın Müdürlüğüne aittir.

Muhabir: Burak Yasin Taş – Sivas

Diğer haberleri için: http://www.bolgemuhabirligi.com/kale-projesine-adim-adim/

http://www.bolgemuhabirligi.com/ovacik-okuluna-oyun-salonu-ve-kutuphane/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.