Savaştan Kaçtık, Yaşamak İstiyoruz

ANTALYA / Kepez Belediyesi’nin, geri dönüşüm atıklarının elde edildiği yerleri ihaleyle özel firmalara satması, çöplerden kağıt toplayarak geçinmeye çalışanları , işsizlikle karşı karşıya getirdi. Kepez Belediyesi’nin kağıt toplayıcılarını mağdur ettiği bu uygulama ile ilgili Antalya  Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Bilal Savcı şunları kaydetti: “Kepez Belediyesi’nin sınırları içinde olan Gülveren Mahallesi ve Toptancı Hal Yolu çevresinde Belediye geçen hafta yıkımlar yaptı. Bu bölgede yaşayan insanlar bu yerlerde sadece yaşamıyor, aynı zamanda çalışıyorlar da. Gün boyu topladıkları atıkları evlerinin balkonunda ya da boş bir odasında satmak için biriktiriyorlar. Yapılan yıkımlarda evlerinden çıkmak istemeyen bölge sakinlerinealternatif bir yol gösterilmemesi büyük mağduriyetlere yol açtı. Yeni uygulama çerçevesinde Toptancı Hal’den, Altınova Mahallesine çıkacak yol planı üzerinde kalan evler tek tek yıkıldı. Bu mahalleliler çoğunlıkla Suriyeli mültecilerden oluşuyor. Hepsi taşeron olarak çalışıyor ve sosyalgüvenceleri olmayan insanlar. Yıkımların ardından ddevlet yardımlarından yararlanamayan mülteci ailelerin hepsi sokakta kaldılar. Biz dernek olarak mülteci olan geri dönüşüm işçilerini de sahipleniyoruz. Bu işi yapan tüm taşeron geri dönüşüm emekçilerinin sorunlarıyla ilgilemeye çalışıyoruz.”

Türkiye’de de evsiz, barksız ve işsiz kaldık

Suriye’deki savaştan kaçarak Antalya’ya göç etmek zorunda kalan Kağıtçı Vezir iki yıldır Antalya’da yaşıyor. Buraya işini, evini, ülkesini geride bırakıp gelmek zorunda kalan mültecilerden sadece biri olan Vezir, Suriye’den sonra Türkiye’de de evsiz, barksız, işsiz kaldıklarından yakınıyor. Kağıtçı Vezir; “İnsanlar bizim burada yaşamamızı istemiyorlar. Bu yüzden bizlere iyi davranmıyorlar. Kimseye zararımız yok aslında. Biz savaştan kaçıp geldik. Burada yaşamak için çabalıyoruz ama buna bile izin vermiyorlar.  Önce bizi işsiz bıraktılar, şimdi de kaldığımız evleri yıktılar. Biz bu evlerde kiracıyız. Ama bizim için kirada kalacak yeni bir ev bulmak çok zor. İnsanlar bize evlerini kiralamak bile istemiyor. Terk edilmiş harabe yerlerde yaşamaya mahkum ediliyoruz. Çünkü insanlar sokakta, çöpte çalışanlara korkarak yaklaşıyor. Benimle beraber dokuz kişilik bir ailem var. Bu mağduriyeti yaşayan yalnızca ben değilim. Bizim gibi bu işi yapan, aynı mahallede yaşadığımız bir sürü aile de şimdi mağdur durumda. Fakat herkes bizi görmezden geliyor.” dedi.

“Çöpten besleniyoruz”

Hayli kalabalık olan ailesinin geçimini sağlayabilmek için tek çaresi olan geri dönüşüm toplayıcılık mesleğini de kaybeden yedi çocuklu ailenin babası Vezir, yetkililerden yardım bekliyor. “Ülkemizde güzel bir yaşamımız vardı aslında. Buraya göre daha rahat yasıyorduk. Çocuklarım oradayken okula gidiyorlardı. Şimdi onlar da benimle beraber çalışıyorlar. Çöp bizim her şeyimiz aslında. Çoğu zaman oradan besleniyoruz. Evimizde kullandığımız eşyalar, kıyafetlerimiz, ayakkabılarımız çocuklarıma götürdüğüm hediyeler bile çöpte bulduklarımız. Biz çoğu ihtiyacımızı çöpten karşılıyoruz.”

Geri dönüşümde çalışanların çoğu çocuk işçiler

Suriye’deki savaşın en büyük mağdurları çocuklar. Göç ettikleri şehirlerde ailelerinin yaşam mücadelesine ortak olmak zorunda kalıyorlar. Küçük yaştaki çocuk işçiler, kötü şartlarda çok ucuza çalıştırılıyor. 13 yaşındaki Hassan Suriye’nin İdlip kentinden gelmiş. Gün boyu kilometrelerce yürüyerek topladığı kağıtları sanayiye götürüp satın alacak yer arıyor. Babası ve kardeşleri Suriye’de kalmış. Burada annesiyle yaşıyor. Türkiye’ye geldikten sonra okula devam edemediğini ve çalışmak zorunda kaldığını söylüyor.

 

Muhabir:

Berivan KIZIL (Akdeniz Üniversitesi – Gazetecilik bölümü öğrencisi)

diğer haberleri 

http://www.bolgemuhabirligi.com/ulkenin-en-soguk-yerinde-yurekleri-isitan-bisikletli-kutuphane/

https://www.bolgemuhabirligi.com/bir-taksi-soforunun-objektifinden-istanbulda-sira-disi-hayatlar/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.