Sosyal Medyanın Hayatımızdaki Yeri

Sosyal medya; kullanıcılar tarafından oluşturulan bilginin basit, anlık ve çift taraflı olarak paylaşılmasını ve ulaşılmasını sağlayan yeni bir medya biçimidir.

Teknoloji ile birlikte Mc Luhan’ın deyimiyle küresel bir köye dönüşen dünyamız  yeni iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle, hayatımızda sınırları kaldırıyor. Ve iletişimimizde birçok değişim meydana getirmektedir. Sosyal medya sayesinde dünyanın çok farklı yerinden insanlar biraraya gelmekte kamuoyu oluşturmakta ve seslerini duyurmaktadır.

Peki Sosyal Medya Neden Etkili?

Facebook, Twitter, Instagram ve daha birçok sosyal medya portalı insanların duygu ve düşüncelerini rahatlıkla dile getirebildiği ve aynı zamanda duygu ve düşünceleri ile örtüşen görselleri paylaştığı alanlar olarak öne çıkıyor.Bir dönem yaygın olarak blog kültürünün tamamen kişiye indirgenmesinden sonra sosyal medya kullanımı da hızla artmaya başladı.

Sosyal medya, günümüzde hemen her insanın yaygın olarak kullandığı uğrak yerlerden birisi haline geldi.Fiziki bir yönü olmayıp online platform altında sunulan bu kanallar insanların iletişim kurmasını sağlamakta aynı zamanda çeşitli amaçlar doğrultusunda değerlendirilmektedir.Bireysel bazda baktığımızda eski bir arkadaşa ulaşmak, arkadaşlarımız ile daha hızlı iletişim kurmak ve duygularımızı diğer insanlara açma isteği etkili olmaktadır.

Temel Motivasyon Kaynağımız Sosyal Medya

Gündemi takip edenler arasında bir yarış varmış gibi, haberi ilk önce vermek istiyor, bu konuda bir fikir önderiymiş gibi algılanmak istiyor, böylece en çok takipçi bizde olsun istiyoruz. Çok eski bir videoyu paylaşmaktan imtina ediyoruz. Çünkü herkes onu çoktan görmüş olabilir ve biz herşeyi geriden takip ediyor gibi görünebiliriz.

Eğer biz yeteri kadar cool paylaşımlar yapamıyorsak ve arkadaşlarımızı böyle görüyorsak bu bizde mutsuzluk etkisi yaratıyor.Bazı bireyler, bu durumlarda özendikleri kişileri taklit etmeye başlıyor ve tüm paylaşımlarını bu amaç doğrultusunda yapıyorlar.Örneğin; atılan bir tweeti anında kopyalayıp kendi profillerine yapıştırmayı alışkanlık haline getirmiş olan kullanıcılar, daha fazla takipçi kazanıyor,kısmen de olsa egolarını tatmin ediyorlar.

Sürekli aynı konuda yazarak ta bir konuda uzman görünmek istiyor. Örneğin yanyana bulunan iki arkadaş Picasso’dan hiç bahsetmezken, sosyal medyada devamlı eserleriyle ilgili derin bilgiler paylaşabiliyorlar.Bir ünlüyü kaybetmemizin hemen ardından birkaç dakika içinde onun en güzel fotoğrafını photoshop ile puslu hale getirerek,yanına “güle güle güzel çocuk” yazan kişinin üzüntüsü pek te samimi gelmiyor.Bu yazıyı hızlı bir şekilde görsellerle ve romantik cümlelerle yazmasının altında yatan daha çok retweet isteğidir.Kısaca takip edildiğimizi bilerek hareket ediyoruz.

Tüm bu davranışlardaki motivasyonun sebebi,kendine yeni bir benlik inşa etmek,kendini güçlü hissetmek, egosunu tatmin etmek ve bu vasıtayla daha iyi bir iş bulmak, iyi bir sevgili veya eş bulmak,daha iyi bağlantılar kurmak vb. dir.Normal hayatta kendilerini çok iyi ifade etme fırsatı bulamayan insanlar, sosyal medya sayesinde bu fırsatı buluyor ve bunu kendilerini ifade etme aracı olarak kullanıyorlar.

Gelecek Ne Getirecek?

Sosyal ağlar ve sosyal medya bireyler ve toplumlar açısından hem olumlu hem de olumsuz sürprizlere gebe gibi görünüyor.Problemlerin en başında internette özellikle bireyler tarafından veya bireyler hakkında yayımlanan bilgi ve verilerin tam olarak kime ait olduğunun halen kesin bir şekilde tanımlanmaması ve yanlış bilgilerin zamanında fark edilememesi geliyor.Sorulması gereken diğer sorulara şunlar da eklenebilir:Bilginin ve yanlış bilginin kesin tanımı, kimlerin kimler hakkında bir haber yayımlayıp yayımlayamayacağı, paylaşılan dijital verilere daha en baştan  otomatik bir silinme tarihi atamanın anlamlı olup olmayacağı veya yine dijital ortamda evrensel olarak tanımlanmış bir unutulma hakkına gerçekten ihtiyaç olup olmadığı.Bunlar cevaplanması gereken sorulardan sadece bazıları.İlerleyen teknolojik imkanlarla beraber bu durumun daha da çetrefilli bir hal alacağı zaten ortada denilebilir.Sorunun başka bir boyutu da geliştirilecek çözümlerin ülkeler bazında birtakım yerel çözümler değil,aynı internetin kendisi gibi küresel ölçekte ve evrensel nitelikte olması ve bu çözümler uygulanırken bireylerin gizlilik hakları ile kamuoyunun bilgi edinme hakkı arasındaki hassas dengenin korunmasına devam edilmesidir.

 

 

 Muhabir

Pınar Kızıltaş (Mersin Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğrencisi. OHO 2017 Katılımcısı.)

Diğer Haberlerim İçin: https://www.bolgemuhabirligi.com/goz-merkezciliginde-kadin-bedeni/

https://www.bolgemuhabirligi.com/mersin-sebze-halinde-bir-gun/

http://www.bolgemuhabirligi.com/turkiyede-nufus/

http://www.bolgemuhabirligi.com/mersinde-yasayan-son-yorukler-sarikecililer/

Kaynakça:

https://www.myfikirler.org/sosyal-medyanin-hayatimizdaki-yeri-ve-sosyal-aglar.html

http://dijitalmedyauzmanligi.com/sosyal-medya/sosyal-medyanin-onemi/

http://markaokulu.bilgi.edu.tr/sosyal-medyanin-insan-davranislari-uzerindeki-etkileri/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.